Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Přestane ČKP obesílat nevinné řidiče?

Aktuality

Přestane ČKP obesílat nevinné řidiče?

23. 5. 2014 Povinné ručení Chyba mezi přenosem aktuálních dat mezi Centrálním registrem vozidel a Českou kanceláří pojistitelů způsobila odeslání neoprávněných výzev desítkám tisíc českých řidičů. Ty museli následně dokazovat, že povinné ručení mají uzavřené, a nic nedluží. Podaří se chybu konečně odstranit?

V loňském roce i na počátku letošního roku čelila Česká kancelář pojistitelů kritice ze stran řidičů i médií. Kvůli chybě mezi přenosem dat obeslala na 70 tisíc řidičů, kteří však na povinném ručení nedluží ani korunu. Ti poté museli dokázat, že výzva je neoprávněná. Ministerstvo dopravy proto připravuje nový systém, který by měl minimalizovat zasílání neoprávněných výzev.

„Připravujeme nový systém výměny dat mezi Centrálním registrem vozidel (CRV) a Českou kanceláří pojistitelů. Dostane nově možnost denně porovnávat své údaje o vlastnících vozidel s daty obsaženými v registru vozidel,“ řeklo ministerstvo dopravy.

Aktualizace dat každý den

V současné době dochází k aktualizaci dat pouze jednou za čtrnáct dní. To by se mělo změnit a k aktualizování by mělo nově docházet každý den. Tím by se logicky minimalizovala možnost, že se záznamy v registru včas nepromítnou do registru České kanceláře pojistitelů. „Nový způsob výměny dat také posílí kontrolu toho, zda systém registru vozidel předává informace správně,“ doplnilo ministerstvo dopravy.

Za neoprávněné výzvy údajně mohlo chyba na straně Centrálního registru, který nepředával aktuální data. Počet neoprávněných výzev činil v loňském roce téměř deset procent. Nový systém by tento počet měl výrazně snížit.

„Pokud se i na konci roku stále porovnávala data od pojišťoven s dubnovými daty z CRV, tak už byla chyba poměrně velká. Toto se týkalo i těch případů, o nichž Právo informovalo v prosinci a lednu. A my jsme na jejich základě obesílali i motoristy, kteří již vozidlo nevlastnili. Ministerstvo v té době ještě o chybě nevědělo. V registru vidělo data správně. Proto se ohrazovalo proti tomu, že odpovídá za chybovost. My jsme zase považovali za relevantní informace, které jsme obdrželi z registru,“ vysvětlil důvod neoprávněných výzev Aleš Povr, mluvčí České kanceláře pojistitelů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »