Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Při koupi automobilu buďte vždy obezřetní

Aktuality

Při koupi automobilu buďte vždy obezřetní

21. 1. 2014 Povinné ručení Rozhodli jste se pro koupi auta? Ať už se jedná o nový či ojetý vůz, vždy se držte následujících rad. Díky nim včas můžete odhalit podvodného prodávajícího, který se snaží prodejem auto vyřešit svou špatnou finanční situaci. To platí například pro případy exekucí.

Ověřte si, zda na vlastníka vozidla není uvalená exekuce

V první řadě si prověřte vlastníka vozidla. Nejen technický stav vozidla a jeho cena je podstatná. Vždy se informujte o finanční kondici prodávajícího a to zejména, zda se právě nenachází v exekuci. Možnost si prověřit jakoukoliv právnickou i fyzickou osobu můžete v Centrální evidenci exekucí, kterou provozuje Exekutorská komora ČR.

Jakmile vozidlo koupíte, okamžitě se postarejte o okamžitý přepis v registru motorových vozidel. Pokud učiníte včas, můžete se tak vyhnout problémům, ke kterým může dojít, pokud je na prodávajícího uvalené exekuční řízení. „Soudní exekutor vychází z oficiálně evidovaných údajů a novému vlastníkovi by v případě průtahů v komunikaci s registrem mohly vzniknout zbytečné starosti s prokazováním, že vozidlo už je jeho majetkem,“ vysvětluje Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR.

Pokud je totiž na vlastníka vozidla uvalená exekuce, a on prodá vozidlo bez vědomí věřitele, soudu či soudního exekutora, může jeho čin být považován za trestný. V takovém případě by mohla být kupní smlouva prohlášená za neplatnou a nový vlastník by tak těžko získával své peníze zpět. Pokud je navíc vůz součástí soupisu movitých věcí, není možné jej platně převést na jinou osobu.

Vozidlo jako řešení exekuce

Prodej vozidla, pokud je vlastník zatížen exekucí, však nemusí být pouze problém. Naopak může pomoci celý problém s exekucí vyřešit. Pokud se takto prodávající domluví se soudním exekutorem, může být získaná částka použita na uhrazení dluhu či jeho části.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »