Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Připravte auto na zimu již nyní

Aktuality

Připravte auto na zimu již nyní

2. 2. 2012 Povinné ručení

Zima se blíží, proto je nejvhodnější doba připravit auto na ranní mrazíky i první sníh. Poradíme Vám, co všechno byste měli zkontrolovat, aby Vás zima nezaskočila nepřipravené.

Nezapomeňte přezout na zimní pneumatiky

Jakmile se začnou ve Vašem regionu blížit ranní mrazíky, naplánujte si přezutí pneumatik z letních na zimní. Letos začal platit zákon, který řidičům přímo nařizuje jezdit se zimními pneumatikami a to v období od 1. listopadu až do 31. března, pokud se dá předpokládat sníh, námraza nebo led. Zákon doslova říká: „… Pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza…“. Na letních pneumatikách tedy můžete jezdit pouze tehdy, panuje-li relativně pěkné počasí – je nad nulou, neprší a vzhledem k vyšším teplotám nemůže dojít k námraze na silnicích. Takové podmínky se během zimního období vyskytují, a pokud se jezdíte projet jen velmi zřídka, teoreticky můžete zimu na letních pneumatikách přečkat. Nicméně důrazně doporučujeme přezout na zimní pneumatiky.

Zimní pneumatika by podle zákona měla mít hloubku dezénu alespoň 4 milimetry. I to budou letos policisté na silnicích důkladně kontrolovat.

Pokud chcete přezout na staré zimní pneumatiky, které používáte už několik sezón, zkontrolujte jejich stav a hloubku vzorku. Starší pneumatiky ztrácejí své jízdní vlastnosti a jezdit na starých zimních pneumatikách je za určitých podmínek někdy dokonce horší, než na nových letních.

Zkontrolujte nastavení předních světel a stav baterie

Sníh či ranní mlha snižují viditelnost a schopnost řidiče zorientovat se na vozovce. Nechte si proto v servise zkontrolovat také světla. Před zimou bývá kontrola světel velmi levná, často je součástí komplexní kontroly či výměny gum. Rozhodně toho využijte. Stejně tak má smysl požádat mechanika o kontrolu stěračů. I lehký sníh může zhoršit viditelnost, pokud stěrače správně nefungují.

Dalším nečekaným problémem se může stát akumulátor. Starší vozidla mívají kvůli starému a opotřebovanému akumulátoru v zimě problémy se startováním. Proto raději včas vyměňte starou baterii za novou. Pamatujte, že autobaterie byste měli měnit zhruba každých 5 let.

Doplňte si zimní výbavu

V neposlední řadě také nezapomeňte doplnit zimní výbavu, kterou vozíte ve svém vozidle, o škrabku na okna a zimní řetězy.I přes všechny bezpečnostní prvky a přípravy může přijít situace, kdy se stanete účastníkem nehody. A pro tento případ je zákonnou povinností mít sjednáno povinné ručení (zákonné pojištění vozidla). Z tohoto pojištění je hrazena případná škoda vzniklá důsledkem nehody.

Ceny povinného ručení se mnohdy mohou lišit až o tisíce korun ročně, tak proč si nevybrat to pojištění, které přesně splňuje vaše požadavky a ještě je nejlevnější na trhu? Ve výběru vám pomůže nezávislý porovnávač povinného ručení. Najděte pro sebe a svého motorového miláčka to nejlepší.


Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »