Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Příspěvek nepojištěných byl zrušen. Čeká nás další vlna zdražování?

Aktuality

Příspěvek nepojištěných byl zrušen. Čeká nás další vlna zdražování?

22. 1. 2015 Povinné ručení Česká vláda se na konci loňského roku rozhodla definitivně zrušit příspěvek nepojištěných vlastníků vozidel. Novela zákona, která zrušení příspěvku potvrdila, vešla v platnost 15. ledna 2015. Vlastníci vozidel se již nemusí obávat vysokých pokut za nesjednané povinné ručení.

Dle zákona č. 168/1999 Sb. musí mít všichni vlastníci registrovaných vozidel sjednané platné pojištění odpovědnosti neboli povinné ručení. Vždy však existuje určité procento vlastníků, kteří povinné ručení sjednané nemají. Kontrolou byla doposud pověřená Česká kancelář pojistitelů, která po neplatičích požadovala uhrazení příspěvku do Garančního fondu.

Z Garančního fondu poté byly hrazeny škody, které způsobili právě vlastníci nepojištěných vozidel. Ačkoliv Česká kancelář pojistitelů po vinících nehod požadovala úhradu způsobené škody, podařilo se jí získat zhruba 30 procent celkových nákladů. Nyní však Garanční fond přijde o tento hlavní zdroj příjmů. Tím vedlejším doposud byly pojišťovny, které však nyní budou muset své příspěvky výrazně zvýšit. Je tedy více než pravděpodobné, že toto zvýšení nákladů promítnou také do ceny pojistného.

"Po roce 2009 byly omezeny příspěvky pojišťoven do Garančního fondu. Redukce nákladů povinného ručení měla vliv na pokles ceny pojištění, které postupně zlevnilo o více než 30 procent. Pokud budou muset pojišťovny opět přispívat na nepojištěné škody, bude podle něj nutné tento dodatečný náklad zohlednit v pojistném. Scénáře o vývoji nepojištěných škod ukazují, že by povinné ručení mohlo kvůli zrušení příspěvku zdražit v řádu stovek korun," uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

ČKP varuje: Počet nepojištěných vozidel naroste

Rozhodnutí vlády o zrušení příspěvku tedy dopadne negativně na vlastníky vozidel, kteří povinné ručení řádně platí. Vláda však své rozhodnutí hájí odůvodněním, že příspěvek byl další a tedy bezdůvodnou sankcí. Česká kancelář pojistitelů i pojišťovny nyní varují, že naroste počet nepojištěných vozidel a tím i počet škod způsobených těmito vozidly.

Hrozba příspěvku byla pro mnohé vlastníky vozidel dostatečnou motivací, aby povinné ručení řádně platili. "Platba za příspěvek nepojištěných byla pochopitelně vyšší, aby motivovala k tomu, aby měl motorista sjednané povinné ručení. Byla daná sazbou za den, u osobního vozidla byla denní sazba 50 nebo 80 korun v závislosti na objemu motoru," uvádí Aleš Povr, mluvčí České kancelář pojistitelů se slovy, že motivace skutečně fungovala, protože počet nepojištěných vozidel neustále klesal. To se však vinou zrušení příspěvku může rychle změnit.

Nyní platí, že vlastníkovi nepojištěného vozidla hrozí pokuta ve správním řízení ve výši od 5 do 40 tisíc korun. V případě, že vozidlo nemá platné pojištění více než 14 dní, bude automaticky vyřazeno z registru vozidel.

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Štítky: ČKP | motoristé | povinné ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »