Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Prodáváte nebo kupujete auto? Poradíme Vám, jak vše vyřídit snadno a bez potíží.

Aktuality

Prodáváte nebo kupujete auto? Poradíme Vám, jak vše vyřídit snadno a bez potíží.

10. 4. 2013 Povinné ručení

Kromě samotného aktu koupě či prodeje vozidla, kdy podepisujete smlouvy a převádíte peníze, máte za povinnost nahlásit přepis vozidla na příslušném úřadě. V tomto článku Vám poradíme, kam zajít a jaké dokumenty si na to připravit.

ruce

Při převodu vozidla pro Vás mohou nastat dvě situace. Buď figurujete jako kupující nebo jako prodávající. Každý z nich má vlastní povinnosti k registru vozidel. Jestli chcete, aby prodej vozidla proběhl v pořádku, je více než vhodné všechny tyto povinnosti splnit.

Prodávající

V případě, že auto prodáváte, je Vaše situace v podstatě velmi jednoduchá. Vaše jediná povinnost je pouze odhlásit vozidlo z evidence. Vozidlo odhlásíte na příslušném úřadě, kde vyplníte formulář pro odhlášení ojetého vozidla. Tím to pro Vás jako pro prodávajícího končí.

Na úřad si sebou přineste tyto doklady:

  • Velký a malý technický průkaz
  • Osvědčení o registraci vozidla
  • Doklad o pojištění vozidla
  • V případě, že provozovatel jiný od vlastníka, také písemný souhlas vlastníka

Dále budete potřebovat základní údaje o novém vlastníkovi vozidla. Tedy jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum narození a trvalé bydliště.

Kupující

Jako kupující máte povinností s převodem práv podstatně více. Před samotnou návštěvou příslušného úřadu ještě musíte provést evidenční kontrolu vozidla a vyřídit také povinné ručení. Evidenční kontrola již musí být zapsána na Vaše jméno.

Povinné ručení online

Povinné ručení již snadno objednáte online. Po odeslání objednávky Vám na Váš email přijde smlouva, faktura a zelená karta. Zelenou kartu můžete vytisknout a ihned použít.Originální zelená karta Vám dojde poštou. Povinné ručení sjednávejte tak, aby den začátku pojištění byl shodný s datem přihlášení vozidla na úřadě.

Náš tip: „Nejlevnější povinné ručení havarijní pojištění najdete na našem online srovnávači

Jestliže máte vše vyřízeno, vydejte se na příslušný úřad. Auto registrujte na úřadu nejpozději do 10 dnů od jeho odhlášení.

Na úřad si sebou přineste tyto dokumenty:

  • Velký a malý technický průkaz
  • Osvědčení o registraci vozidla
  • Zelenou kartu
  • Osvědčení o evidenční kontrole
  • V případě, že se jedná o převod z jiného kraje, přineste také registrační značku
  • Kupní smlouvu a plnou moc v případě zastupování.
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »