Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Řízení v zimě vyžaduje vyšší soustředění

Aktuality

Řízení v zimě vyžaduje vyšší soustředění

8. 1. 2015 Povinné ručení Řízení v zimním období je výrazně náročnější, než je tomu v létě. Nepříznivé povětrnostní podmínky vyžadují od řidičů jiný přístup. Ne všichni jsou však na nové nástrahy dostatečně připravení, a proto Vám připomeneme, kterých chyb je lepší se na zimních silnicích vyvarovat.

Zima znamená nejen Vánoce a příchod Nového roku. Zahrnuje také zhoršené povětrností podmínky, jako je sníh, mráz, ledovka, brzká tma a časté mlhy. Někteří řidiči však stále řídí své vozidlo beze změny. Jízda na namrzlých či zasněžených vozovkách však vyžaduje zcela odlišný přístup. Řidiči by měli v první řadě více předvídat a také počítat se sníženou viditelností a delší brzdnou dráhou.

Pozor na bezpečnou vzdálenost

V zimě pojišťovny vždy evidují vyšší počet dopravních nehod a to až o 10 procent. Jednou z nejčastějších příčin bývá nedodržení bezpečné vzdálenosti. „Ročně řešíme v povinném ručení 55 tisíc škod, v téměř 40 procentech případů je příčinou nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly. Většinou jde o menší škody, kdy byly při nehodách poškozeny pouze „plechy“, s průměrnou částkou kolem 25 tisíc korun. Druhou nejčastější příčinou je nedání přednosti v jízdě,“ varuje Milan Gregor, ředitel Centra likvidace pojistných událostí v pojišťovně Kooperativa.

Nárůst počtu nehod eviduje také Česká podnikatelská pojišťovna. „Od prosince do března každoročně evidujeme takových škod v průměru na 20 tisíc. Oproti běžnému měsíci naroste jejich počet v tomto zimním období minimálně o deset procent,“ sdělila Renata Čapková a dodala, že na počet nehod má vliv také špatné počasí zejména náledí: „To dokládá i situace na začátku loňského prosince, kdy nám kvůli ledovce přibylo hlášení škod jak z povinného ručení, tak z havarijního pojištění, a jejichž příčinou bylo právě náledí. Většinou jsou následky malé, nedobrzdění, doklouzání do překážky, jiného vozidla apod. Zároveň ale máme zaregistrovány i řetězové škody a evidujeme také dopravní nehodu, při které se srazily autobus, osobní auto a kamión a zraněno bylo 18 lidí. Škoda zatím přesně vyčíslená není, ale i tak lze předpokládat, že nároky půjdou do miliónů korun.”

Přezujte včas

I přesto, že jsou zimní pneumatiky povinné s ohledem na stav vozovky, desítky řidičů používá celoročně letní pneumatiky. To se jim však nemusí vyplatit. V případě, že způsobí škodu, je více než pravděpodobné, že ji budou muset zaplatit ze svého. Pojišťovny prověřují každou nehodu, a pokud zjistí, že je viníkem řidič s vozidlem na letních pneumatikách, má ze zákona právo požadovat úhradu škody v plné výši.

Povinnost mít zimní pneumatiky platí pro období od 1. listopadu do 31. března, pokud tomu odpovídají povětrnostní podmínky. Silnice v horských oblastech bývají označeny značkami. Na tyto silnice řidiči bez zimních pneumatik vůbec nesmí jet. V případě porušení zákona se vystavují riziku vysoké finanční pokuty.

Zkontrolujte si povinné ručení

Nezapomeňte si také zkontrolovat povinné ručení, jeho platnost a také rozsah. Od počátku letošního roku došlo ke změně vyplácení odškodného. Odborníci proto doporučují sjednat si povinné ručení s vyššími pojistnými limity.

Štítky: havarijní pojištění | motoristé | povinné ručení | sníh |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »