Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Škody na zdraví a majetku stopaře kryje povinné ručení

Aktuality

Škody na zdraví a majetku stopaře kryje povinné ručení

2. 2. 2012 Povinné ručení

V případě, že řidič pojištěného automobilu způsobí dopravní nehodu, má stopař také nárok na poskytnutí pojistného plnění z povinného ručení. To se vztahuje jak na škodu na zdraví, tak i na věcech, které má stopař na sobě a u sebe, tedy i na jeho zavazadla. Pokud se stopař nechá svézt nejen po tuzemsku, ale i za hranice a má uzavřené vlastní cestovní pojištění s pojištěním zavazadel, pojišťovna mu vyplatí pojistné plnění i v případě, že mu tato zavazadla budou odcizena z auta majitele, který jej svezl, upozorňuje pojišťovna Allianz.

K levným a dobrodružným druhům dopravy na prázdniny patří autostop, kterého využívají hlavně mladí lidé. Málokteří však ví, že jak stopaře, tak jejich majetek a zdraví chrání pojištění. Zákon totiž bere každého spolujezdce jako „řádného“ pasažéra a je tedy lhostejné, zda jde například o rodinného příslušníka, kolegu z práce, nebo stopaře.

„Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny osoby, které veze v autě, bez ohledu na to, zda nastoupil do vozidla s řidičem současně, anebo přistoupil na základě dobrovolného rozhodnutí řidiče svézt neznámou osobu - stopaře. I na tyto spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění a podmínky podle zákona o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy na věci, které mají osoby na sobě a při sobě, zavazadla a samozřejmě také na zranění, které by utrpěl při možné dopravní nehodě,“ vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny.


Stopař a cestovní pojištění

Pokud má stopař uzavřené i cestovní pojištění a s ním pojištění zavazadel, pojišťovna mu obvykle vyplatí odškodnění i v případě, kdy mu budou tato zavazadla odcizena z vozidla, které ho veze. Podobně jako v případě povinného ručení je i v tomto případě lhostejné, jestli auto pojištěnému patří, nebo nikoliv. Důležité je pouze to, zda bylo správně uzamčené. Samozřejmě cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v zahraničí stopařům stejně jako jiným turistům a například v Allianz pojišťovně neexistují žádné výluky z pojistného plnění právě z důvodu, že klient cestuje na dovolenou stopem. Stejně jako neexistuje limit v pojištění léčebných výloh.

Stopovat je dobrodružství, ale oba dva – řidič za volantem, tak i náhodný pasažér by si měli uvědomit, že na sebe berou velkou dávku odpovědnosti za to, že si sedají do cizího auta, nebo naopak že vezou cizího člověka.


Partner článku: Server O pojisteni
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »