Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Úroky termínovaných vkladů klesly na rekordní minimum. Kam jinam uložit peníze?

Aktuality

Úroky termínovaných vkladů klesly na rekordní minimum. Kam jinam uložit peníze?

21. 3. 2013 Povinné ručení

Termínované vklady jako nástroje uchovatele reálné hodnoty peněz byly především v minulosti velmi oblíbené. Jistota výnosu a vysoké úroky lákaly klienty, aby peníze spíš než na běžný účet uložili na termínovaný. V současnosti ovšem klesly úrokové sazby obyčejných termínovaných vkladů na tak nízkou úroveň, že se některé už výnosově neliší od běžných účtů.

Přesýpací hodiny

Maximální úroková míra, která je v současnosti nabízena k termínovaným účtům, se pohybuje na 5 % hranici. Takové úročení ovšem nabízí pouze několik málo společností. To jsou vesměs spořitelní družstva a osoba musí být členem, aby získala přístup k výhodným termínovaným vkladům.

Žádný výnos na termínovaném účtu

Minimální úroková míra u termínovaných vkladů je 0. Ano, přestože se jedná téměř absurdní situaci, některé banky nenabízí žádné zhodnocení. Přitom právě vysoký úrok byl hlavním tahákem termínovaných vkladů. Dostáváme se do situace, kdy peníze nejsou nijak úročeny a pokud vlastník účtu platí jakékoliv měsíční poplatky bance, platí vlastně za to, že své peníze nemůže využít.

Průměrná úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 %. Což je ale na úrovni běžných a spořicích účtů. Na rozdíl od běžných a spořicích účtů jsou termínované vklady obecně vzato dlouhodobé finanční produkty. A u takových produktů by míra čistého výnosu měla přesahovat míru inflace. V opačném případě se klient dostává do ztráty.

„Míra inflace je na začátku roku 2013 na úrovni 3,2 %. Když započteme zdanění výnosů a paušální poplatky, minimální úroková míra, při které peníze neztrácejí hodnotu, začíná na 4 %.“

Jestliže potřebujete peníze na pár let přece jenom uložit, nezoufejte. Existuje mnoho jiných řešení než upadající termínované vklady. V prvé řadě můžete peníze uložit na spořicí účet. V dnešní době nabízí srovnatelný nebo lepší úrok než termínovaný vklad a peníze na spořicích účtech nejsou tak fixovány. Tudíž pokud potřebujete, můžete své peníze bez sankcí vybrat.

Se státem se spoří dobře

Jestliže peníze několik let opravdu nevyužijete a chcete, aby nepodléhaly inflaci, uložte je do stavebního spoření nebo do penzijního fondu. Oba typy spoření jsou finančně podporovány státem, v případě penzijního připojištění je také možný příspěvek od zaměstnavatele.

Existují nicméně i netradiční způsoby jak střádat peníze. Jedním z nich je využít k tomu životní pojištění. Kapitálové i investiční životní pojištění totiž obsahují spořící složku, tudíž pokud nenastane pojistná událost, jsou pojištěnci vyplaceny naspořené finanční prostředky. Efektivnost takového typu spoření je diskutabilní a závisí především na individuálním nastavení pojistné smlouvy.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »