Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Uspořte ročně tisíce na pojistném

Aktuality

Uspořte ročně tisíce na pojistném

12. 10. 2011 Povinné ručení

Česká pojišťovna provedla průzkum, zda a jak moc se lidé zajímají o své pojistné smlouvy, především pak o své povinné ručení. Průzkum přinesl alarmující informace. Podle výsledků řada lidí vůbec nezná pojistné podmínky své smlouvy. Češi často nevědí, jak vysoké pojistné ročně zaplatí, kdy smlouvu uzavřeli a neznají rizika, na která jsou pojištěni. Tyto problémy řeší až, když nastane pojistná událost.

To, že neznáte znění pojistných podmínek, vám může přinést celou řadu problémů. „Hrozí, že je pojištění například uzavřeno na jinou osobu, nejsou pojištěna všechna potřebná rizika nebo je smlouva sjednána na příliš nízkou nebo vysokou částku," říká k průzkumu Petr Svoboda, ředitel produktového managementu občanského pojištění České pojišťovny.

Nestačí jen podepsat!

Neznalost je velkým nešvarem českých řidičů. Pojistník často podepíše smlouvu, kterou v pojišťovně dostane, a nezajímá se o podmínky. Vzhledem k tomu, že hodnota vozu klesá úměrně stáří a najetým kilometrům, je možné na povinném ručení i havarijním pojištění ušetřit.

Důležitá je cena

Důležitým faktorem jakéhokoli pojištění je cena. Jak se ale zorientovat ve všech nabídkách na trhu? Pokud si nejste jisti, která pojišťovna Vám nabídne nejlepší podmínky, neváhejte využít srovnávače povinného ručení, který naleznete přímo zde na portálu Úspory.cz.

Problém se ale netýká jen pojištění vozidel. Týká se pojistek obecně. Necelá polovina dotazovaných neví, ani přibližně, na jakou částku uzavřela své životní pojištění. Čtvrtina lidí netuší, kolik za toto pojištění ročně platí nebo kdy pojištění uzavřela. O mnoho lépe na tom není ani znalost úrazového či havarijního pojištění. Výši roční platby nezná 35 %, respektive 40 % pojištěných.

Česká pojišťovna se snaží odpovědět si na otázku, proč se lidé o své pojištění nezajímají. Možná se nezajímají o své peníze. Důvodem často je, že pojištění uzavírá někdo jiný, jak také vyplynulo z průzkumu. Téměř 50 % havarijních pojistek nebo 39 % pojištění nemovitostí uzavřeli za respondenty rodiče, partner nebo leasingová společnost.

Smlouvy je nutné pravidelně kontrolovat

Petr Svoboda radí: „Jen díky pravidelné kontrole svých smluv mohou lidé zjistit, že jim chybí pojištění některých rizik, nebo že některá už mít pojištěná nepotřebují. V každém případě však mají jistotu, že všechna jejich pojištění plní svou funkci - ochraňují jejich rodinu a majetek.“

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »