Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Velikonoce: Alkohol za volant nepatří

Aktuality

Velikonoce: Alkohol za volant nepatří

3. 4. 2015 Povinné ručení Velikonoce patří mezi tradiční riziková období, kdy se na silnicích vyskytuje více opilých řidičů než obvykle. Proto česká policie několikanásobně zvyšuje počty hlídek, jejichž úkolem je kontrola alkoholu a dalších přestupků nejen u řidičů motorových vozidel, ale také u cyklistů.

Velikonoční pondělí a příliš požitého alkoholu mívá na silnicích tragické důsledky. Na silnicích se pohybuje zvýšené množství řidičů, kteří řídí pod vlivem alkoholu, a jsou častými viníky dopravních nehod s tragickými důsledky. Policie ČR se proto na tento den důkladně připravuje a již dopředu avizuje zvýšené počty policejních hlídek, které budou důrazně kontrolovat alkohol za volantem a další přestupky, jako je překročení rychlosti, telefonování za jízdy či nepoužívání bezpečnostních pásů.

„Policisté budou kontrolovat dodržování stanovené rychlosti, způsob jízdy, dodržování pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů podle zákona, dodržování zákazu držení telefonního nebo jiného hovorového zařízení za jízdy řidičem a v neposlední řadě je bude zajímat i technický stav vozidla. Řidiči musí být schopni také předložit všechny potřebné doklady předepsané pro řízení motorových vozidel," upřesnila Ivana Baláková z krajského ředitelství Policie ČR.

České zákony neumožňují usednout za volant ani s minimálním množstvím alkoholu v krvi. To platí nejen pro řidiče, ale také pro cyklisty. „Samozřejmě cyklista nemůže přijít o řidičák, protože není řidič motorového vozidla, ale je ohrožen naprosto stejnou pokutou jako řidič včetně správního řízení,“ upozorňuje Ivana Ježková z krajské policie v Hradci Králové.

Pozor na zbytkový alkohol

Velké množství řidičů bývá pokutováno za zbytkový alkohol, který se v krvi drží ještě několik hodin po jeho požití. Řidič by proto za volant neměl usednout, pokud si není zcela jistý, že alkohol v jeho krvi již nekoluje.

„Zbytkový alkohol je stejně nebezpečný jako třeba alkohol nad jedno promile. U nás stále existuje takzvaná nulová tolerance, čili pokud naměříme, tak opravdu řidič má veliký problém,“ varuje motoristy Ivana Ježková. Přítomnost alkoholu v krvi si mohou motoristé ověřit pomocí alkotesterů, které jsou běžné dostupné ke koupi.

Odbourávání alkoholu je velmi individuální záležitost, kterou není možné nijak urychlit. Oblíbené polévky či káva sice pomohou, ale proces  odbourávání neurychlí. „Alkohol dehydratuje, takže doplnění tekutin polévkou je dobré pro organismus, začne se cítit lépe. Doplníte vodu, doplníte ionty. Ztrácí se řada iontů, sodík, draslík, hořčík a další minerály, zase je doplníte. Káva může povzbudit, ten organismus se může cítit ‚dobře‘, ale hladina alkoholu přetrvává a stále stabilně klesá,“ vysvětluje Tomáš Zima z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

S množstvím alkoholu v krvi také stoupa únava. Řidiči, kteří plánují letošní Velikonoce slavit bouřlivě, by si proto na pondělí neměli plánovat žádné řízení, ale odpočinek. “Bezpečnostní opatření nepřinese samo o sobě očekávané výsledky, pokud se řidiči nebudou k sobě navzájem chovat ohleduplně a také v souladu se zákonem o silničním provozu. Touto cestou se obracíme na všechny řidiče s výzvou, aby svou jízdou neohrožovali vlastní ani cizí životy a přispěli tak k vyšší bezpečnosti na silnicích," upozorňuje Baláková.

Počet dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu v roce 2014:

Počet nehod celkem 77 313
Z toho alkohol 4 637
Usmrceno osob celkem 627 osob
Z toho alkohol 63 osob

Zdroj: Policie ČR

Štítky: alkohol za volantem | havarijní pojištění | motoristé | povinné ručení | Velikonoce | vlastnictví vozidel |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »