Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Víme, o kolik pojišťovny zdraží povinné ručení

Aktuality

Víme, o kolik pojišťovny zdraží povinné ručení

14. 11. 2014 Povinné ručení Éra levného povinného ručení skončila na přelomu letošního roku, kdy pojišťovny zdražily povinné ručení v průměru o 10 procent. O tom, že povinné ručení bude opět dražší, víme již několik měsíců. Teprve nyní však pojišťovny začínají hovořit o konkrétních číslech.

Předchozí roky byly ohledně cen povinného ručení více než příznivé. Tyto časy však skončily před několika měsíci a na vině byly nejen legislativní změny, ale také příliš nízké zisky pojišťoven. Ty z uvedených důvodů začaly povinné ručení zdražovat a to až o desítky procent. Nová vlna zdražení nás čeká opět na přelomu roku 2014 a 2015.

Pojišťovnám rostou náklady

Hlavním důvodem, proč pojišťovny zdražují, jsou stále vyšší a vyšší náklady. Na počátku letošního roku 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který oblast pojištění výrazně ovlivnil. V první řadě se změnily pravidla pro vyplácení odškodného poškozeným při dopravních nehodách. Byly zrušený tabulky a výše odškodného se v mnoha případech zvýšila několikanásobně. Dále pojišťovny musí přispívat do Fondu zábran škod a to ve výši tří procent z celkového vybraného pojistného. Rovněž musí přispívat na zásahy hasičů u dopravních nehod a to částkou 5 600 korun za každou hodinu uskutečněného zásahu.

Právě nový občanský zákoník přináší nejvíce nejasností a nejistot. Limity vypláceného odškodného nebudou již dané ani nijak omezené. “Není to sice nikde přímo napsané, ale dá se předpokládat, že náhrady škod budou vyšší, ostatně autoři zákoníku se touto myšlenkou netajili," říká Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů. Česká asociace pojišťoven odhaduje, že náklady pojišťoven se mohou zvýšit až o tři miliardy korun ročně.

O vyplacení odškodného navíc nebudou žádat pouze příbuzní, ale také další lidé, kteří byli úmrtím poškozeni, a lidé, kteří v důsledku pojistné události utrpěli duševní újmu (např. svědci nehody, nezranění účastníci nehody a další).

Dražší povinné ručení až o 20 procent

Jednotlivé pojišťovny hlásí různé zdražení. Nejvíce pravděpodobně podraží pojišťovna Slavia, která hovoří o 12 až 20procentním navýšení sazeb. Pojišťovny Axa, Uniqa a Kooperativa předběžně potvrzují zdražení ve výši 10 až 15 procent. Pojišťovny Allianz, ČSOB, Česká pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna hovoří o 10 procentech a nejméně by měly zdražit Hasičská vzájemná pojišťovna o 7 procent a Wüstenrot o jedno procento. Triglav pojišťovna jako jediná zatím neuvedla žádnou konkrétní částku.

Zdražení opět nebude plošné a bude se týkat zejména nových smluv či starších smluv při jejich výročí. "Ceny se budou zvyšovat vždy při výročí platby. Mnozí motoristé tak změnu zaregistrují až ve druhé polovině či ke konci roku 2015," říká Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Nejvíce zdražení pocítí rizikoví a mladí řidiči. "Navýšení ceny povinného ručení bude rozdílné u různých skupin klientů, a to v závislosti na rizikových kritériích," dodává Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny. "Zatímco řidiči jezdící ohleduplně a bez nehod změnu ceny v souvislosti s novým občanským zákoníkem prakticky nepocítí, rizikoví motoristé musí počítat s výraznějším navýšením," potvrzuje také pojišťovna Generali.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »

;