Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

Aktuality

Vybíráte si povinné ručení? Dejte si pozor na nízké limity plnění

6. 11. 2015 Povinné ručení Zákon o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla stanovil minimální limit pojistného plnění na částce 35 milionu korun za újmy na zdraví či životě a 35 milionu korun za škody na majetku. Pojišťovny však upozorňují, že při současných podmínkách a cenách mohou být i tyto částky nízké.

Zákonem stanovené limity pojistného plnění nemusí stačit, jak ukazuje například případ tragické nehody polského kamionu a Pendolina na železničním přejezdu ve Studénce. Došlo zde ke škodě na majetku ve výši 160 milionu korun a v případě zdravotní újmy výše škody šplhá až k desítkám milionu korun.

“Studénka naznačila, že limitní problémy mohou nastat i z jedné pojistné události, a to jak u majetkových škod, tak u újem na zdraví. Rozdíl mezi tím, co poškozenému vyplatí pojišťovna, a skutečnou výší škody, jde k tíži viníka nehody, který ho pak musí uhradit z vlastní kapsy. V každém případě vývoj v této oblasti sledujeme a v reakci na Studénku připravujeme nadstavbový produkt k povinnému ručení s dodatečným krytím,” upozorňuje Jaroslav Besperát, předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny a dodává, že podobné případy, kdy výše škody překročí hranici několika desítek milionu korun, přibývá.

Mnoho řidičů si navíc neuvědomuje, že pojišťovna zaplatí škodu pouze do výše sjednaného limitu. Je-li škoda vyšší, zbývající část půjde z kapsy viníka. Při výběru povinného ručení je proto více než rozumné zvážit volbu vyššího limitu plnění a to s ohledem na četnost a způsob jízdy. Vyšší limity plnění by měly být samozřejmostí u řidičů, kteří za volant usedají téměř každý den.

Pojišťovny zpravidla nabízí více variant povinného ručení s různě vysokými limity pojistného plnění od 35 milionu korun výše. V současnosti nabízí nejvyšší limity plnění DIRECT pojišťovna (250 milionu korun za újmu na zdraví a životě a 250 milionu korun na majetkové škody) a Allianz pojišťovna (200 milionu korun za újmu na zdraví a životě a 200 milionu korun na majetkové škody).

Ceny povinného ručení budou růst pozvolna

Povinné ručení je každým rokem dražší. Hlavním důvodem je nový občanský zákoník, který přinesl výrazně vyšší náhrady za pojistná plnění a to zejména v případě újem na zdraví. Pojišťovny vyplácí i několikamilionové částky, což dříve nebývalo. Pojišťovny tak musely zvýšené náklady korigovat zvýšením pojistného u povinného ručení. Pokud by tak neučinily, nebyly by schopné dostát svým závazkům. I přesto jsou ceny povinného ručení v České republice stále nižší oproti vyspělým evropským zemím.

Vyplácené vyšší náhrady za újmy na zdraví i majetkových škod nejsou jedinou příčinou. Za dražším povinným ručením stojí také povinné odvody hasičům, tři procenta odváděné do Fondu zábrany škod a tak zrušení příspěvku nepojištěných řidičů do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, který musejí nahradit příspěvky pojišťoven.

Podle odborníků ze světa pojišťovnictví ceny povinného ručení i nadále porostou v příštích letech, půjde ale o pozvolné nikoliv skokové tempo. Za to může tvrdé konkurenční prostředí a boj o nové klienty, který brání pojišťovnám zvednout ceny příliš vysoko.

Pojišťovny každopádně nezvyšují pojistné celoplošně. “V České podnikatelské pojišťovně k otázce ceny přistupujeme velmi diferencovaně, v závislosti na rizikových segmentačních kritériích a zejména podle toho, jak klient bezpečně jezdí. Pro detailnější segmentaci řidičů a určení výše pojistného zohledňujeme řadu tzv. segmentačních kritérií. Na západ od našich hranic existují až desítky těchto kritérií, které pomohou optimalizovat cenu pro koncové klienty,” říká také Jaroslav Besperát.

Zajímáte se o povinné ručení a rádi byste si vybrali opravdu dobře? Porovnejte si povinné ručení na Úspory.cz a získejte například cestovní pojištění zdarma!

Štítky: cena povinného ručení | limity pojistného plnění | občanský zákoník | povinné ručení | povinné ručení online | zdražení povinného ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »