Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Za povinné ručení je vždy zodpovědný vlastník vozidla

Aktuality

Za povinné ručení je vždy zodpovědný vlastník vozidla

4. 12. 2014 Povinné ručení Povinné ručení je zákonné pojištění, za které je zodpovědný vlastník vozidla nikoliv jeho uživatel. To platí zejména pro ty, kteří mají vozidlo na leasing. V tomto případě, je totiž vlastníkem vozidla leasingová společnost, která je tedy povinná dané vozidlo pojistit.

Bez povinného ručení nesmí vozidlo na silnice

Připomeňme si pravidla ohledně zákonného pojištění vozidel. Toto zákonné pojištění odpovědnosti se nazývá povinné ručení a musí jej mít uzavřené každé vozidlo, které se pohybuje na českých silnicích a dálnicích. Povinné ručení musí uzavřít vlastník vozidla ihned do 14 dnů poté, co se vozidlo stane jeho majetkem. Bez platného povinného ručení není možné vozidlo přihlásit na příslušném registru silničních vozidel. Veškeré podrobnosti o povinném ručení naleznete v příslušném zákoně č. 168/1999 Sb..

Dříve směla povinné ručení nabízet pouze Česká pojišťovna. To již několik let neplatí a povinné ručení smí nabízet pojišťovny s příslušnou licencí. Víceméně se jedná o všechny pojišťovny působící na českém pojišťovacím trhu. Pojišťovny musí dodržet základní parametry, kterými jsou limity pojistného plnění ve výši 35 milionu korun na škody způsobené na zdraví a životě a 35 milionu korun na škody způsobené na majetku. Další parametry nabídky na povinné ručení včetně výše pojistného záleží na konkrétní pojišťovně.

Dnes je sjednání povinného ručení velmi snadné a rychlé. Stačí zajít na pojišťovnu, kde Vám pojištění poskytnou na počkání. Mnohem jednodušší je však si povinné ručení sjednat online na některé z tzv. kalkulaček povinného ručení. Zde si totiž můžete porovnat více nabídek a z nich si poté vybrat takovou, která odpovídá Vašim požadavkům.

U leasingu je za pojištění zodpovědná leasingová společnost

Za sjednání povinného ručení je dle zákona zodpovědný vždy vlastník vozidla. Tedy fyzická či právnická osoba, která je uvedená v technickém průkazu jako vlastník nikoliv jako uživatel. V případě vozidla na leasing tedy za pojištění zodpovídá leasingová společnost.

Leasing totiž nepatří mezi klasické úvěry a po dobu trvání leasingové smlouvy je vlastníkem vozidla stále leasingová společnost. Kupující je po tuto dobu pouze leasingovým nájemcem (provozovatelem) vozidla. Za pojištění tedy odpovídá společnost, ale po dohodě může pojištění uzavřít i uživatel vozidla. Uživatel vozidla neujde placení ani v prvním případě, protože leasingová společnost zahrne povinné ručení do leasingových splátek.

Nehoda mezi vozidly od stejné leasingové společnosti

Ke komplikované situaci může dojít v případě pojistné události mezi dvěma vozidly, které vlastní stejná leasingová společnost. Zákon v § 7 odst. 3 totiž říká, že “v případě střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví téže osoby, tak škoda způsobená této osobě se hradí jen tehdy, jestliže jde o různé provozovatele vozidel, která byla účastníky nehody”. Aby došlo k uhrazení škody, pak osoba nesmí být současně vlastníkem i provozovatelem obou vozidel.

K této situaci dochází naštěstí velmi zřídka, protože leasingových společností a vozidel koupených na leasing existuje velké množství. Součástí pojistné smlouvy by tedy v ideálním případě mělo být ujednání, ze kterého by bylo zcela jasné, v jakých případech pojišťovna plnění poskytne a ve kterých nikoliv.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »