Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Zaplatili jste sankční příspěvek ČKP? Získejte své peníze zpět

Aktuality

Zaplatili jste sankční příspěvek ČKP? Získejte své peníze zpět

11. 9. 2014 Povinné ručení Přišla Vám výzva na uhrazení sankčního příspěvku od České kanceláře pojistitelů a zaplatili jste jej, protože jste se obávali hrozby exekuce? Pokud trváte na své nevině, nechte si přezkoumat svůj případ. Své peníze můžete totiž získat zpět.

Česka kancelář pojistitelů (ČKP) je úřad, který je pověřený dozorem nad povinným ručením. Hlídá, zda mají všichni majitelé vozidel v Česku řádně uhrazené povinné ručení, a pokud ne, má právo majiteli udělit finanční sankci. Povinné ručení je zákonné pojištění a platit jej musí všichni majitelé registrovaných vozidel. Někteří majitelé se však brání zaplacení sankčního příspěvku tím, že vozidlo neprovozovali. České soudy jim dávají za pravdu, a proto mají stejně postižení majitelé šanci získat své peníze zpět.

Například pan Karel P. z Prahy měl ČKP zaplatit za nepojištěné vozidlo téměř 8 tisíc korun. I on se hájil tím, že měl vozidlo po inkriminovanou dobu nepojízdné a uložené ve své garáži. Sankční příspěvek musel i přes to uhradit, protože peníze po něm vymáhala inkasní agentura, která původní sumu neustále navyšovala o další náklady a úroky. Má na to ČKP právo?

České soudy stojí na straně vlastníků vozidel

V posledních měsících se však objevily případy, ve kterých se soudy přiklonily na stranu vlastníků vozidel. V tomto případě Ústavní soud podpořila obhajobu pana Karla. Jeho případ mohl být znovu otevřen a ČKP musela již uhrazený sankční příplatek vrátit.

Pomocí vlastníkům vozidel, po kterých ČKP neoprávněně vymáhá sankční příspěvek, se zabývá iniciativa STOPČKP.cz. Jiří Ptáček, člen iniciativy, tvrdí, že se jedná o více než 50 procent všech případů a jedná se o neoprávněné obohacování.

Všem, kteří sankční příspěvek uhradili, doporučuje přezkoumání případu. To platí samozřejmě pouze pro ty, kteří své vozidlo opravdu nepoužívali. STOPČKP.cz se již podařilo pomoci získat motoristům zpět přes 400 tisíc korun. „Vzhledem ke skutečnosti, že problém se týká obrovského množství motoristů, toto číslo bezpochyby rychle poroste“, řekl Jiří Ptáček.

Podle Ústavního soud nemá ČKP právo požadovat sankční příspěvek po motoristech, kteří prokazatelně vozidlo neprovozovali. Dále stanovil, že 30 denní lhůta není v žádném případě prekluzivní, ale pouze pořádková.

STOPČKP.cz pomáhá poškozeným

Iniciativa STOPČKP.cz pomůže všem motoristům, kteří sankční příspěvek již zaplatili. Stačí svůj případ poslat na e-mailovou adresu info@stopckp.cz. Iniciativa zajistí bezplatné posouzení možnosti znovuotřevření případu a tedy získání peněz zpět.

Náš tip: Sjednejte si povinné ručení na Úspory.cz a získejte pojištění dopravních pokut nebo pneupojištění ZDARMA!

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »