Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Zastaralé informace ve smlouvách Vás mohou poškodit. Aktualizujte je.

Aktuality

Zastaralé informace ve smlouvách Vás mohou poškodit. Aktualizujte je.

21. 3. 2013 Povinné ručení

Podle výzkumu České asociace pojišťoven vyplývá, že polovina všech pojištěných nemá aktualizované své pojistné smlouvy. V případě pojistné události se tak vystavují riziku, že vyplacené pojistné nebude odpovídat reálné škodní hodnotě.

Zastaralé informace

Více jak 50 % respondentů se nezajímá o obsah již uzavřené smlouvy. Informovala o tom ve své tiskové zprávě Česká asociace pojišťoven. Pravidelná aktualizace smluv přitom je pojistiteli pouze k užitku.

„Aby mělo pojištění v případě škodní události očekávaný efekt, je třeba průběžně kontrolovat, jestli stále odpovídá aktuálnímu stavu. U většiny smluv nedošlo přitom ke změně 8 a více let. V případě škodní události je pak klient zklamán s pojistným plněním, potažmo i s pojišťovnou, aniž by si uvědomil, že chyba je na jeho straně. Změnu v pojistné smlouvě by měl iniciovat klient sám vždy podle své potřeby.“ Vysvětluje nutnost aktualizace v tiskové zprávě ČAP Marcela Kotyrová.

Zajímavé na tom je, že podle výzkumu jsou Češi národ, který chápe důležitost pojištění. Celých 64 % všech dotázaných odpovědělo, že si život bez pojištění nedokáže představit. Jakmile ale smlouvu uzavřou, dále je problematika nezajímá. Co tedy u jednotlivých smluv nahlašovat?

Životní pojištění

  • Zásadní změny životního stylu
  • Nové koníčky, sporty
  • Změnit lze také obmyšlenou osobu

Havarijní pojištění

  • Je možné žádat o přepočet a změnu aktuálního pojistného
  • Vhodné cca za dva roky

Pojištění domácností a nemovitostí

  • Je nutné hlásit všechny modernizace a rekonstrukce domu
  • Investice do vybavení
  • U starších smluv je vhodné si překontrolovat pojistné rizika. Některé novější smlouvy nabízí nyní vyšší rozsah pojistky.

Nezapomeňte také hlásit všechny změny kontaktních údajů, kterými jsou například trvalé bydliště, jméno, telefonní číslo apod. Výši pojistného tím sice nesnížíte, ale vyhnete se tak možným sankcím. Některé společnosti totiž nepravost kontaktních údajů pokutují. A nezáleží jim, jestli byly údaje nepravdivé od podpisu smlouvy, nebo jste prostě zapomněli změnu nahlásit.

Náš tip: „Změňte poskytovatele, získáte levnější pojištění“

Nižší cenu nebo vyšší pojistný limit můžete snadno získat i jinak než aktualizací smlouvy. Vezměte si pojistnou smlouvu do ruky a porovnejte nabídku pojištění hned od několika dodavatelů. Velmi pravděpodobně u nás najdete způsob, jak ušetřit a získat lepší pojištění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »