Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Tankujte zemní plyn, jezděte za polovic!

Aktuality

Tankujte zemní plyn, jezděte za polovic!

24. 8. 2011 Povinné ručení

Stále častěji je možné se na českých silnicích setkat s automobily, které jezdí na zemní plyn. Momentálně je jich kolem dvou a půl tisíce. Do roku 2020 jejich počet ovšem může stoupnout až na celých 400 tisíc, uvedla Asociace NVG, která se těmito technologiemi zabývá.

Jsou a budou to hlavně vysoké ceny benzínu a nafty, které řidiče donutí přejít na CNG (zemní plyn). Úspora takového vozidla na pohonných hmotách je totiž jasně zřetelná v porovnání s ostatními. „Oproti benzínu až o polovinu, ve srovnání s naftou je úspora zhruba 35 % a LPG 20 %“ uvedl Zdeněk Prokopec, předseda představenstva budějovické Asociace NGV.

Jestliže se rozhodnete přejít na CNG, budete si muset nechat Váš vůz upravit. Cena přestavby motoru se nyní pohybuje kolem 40 tisíc korun. U některých výrobců automobilů jako Fiat, Mercedes nebo Volkswagen je možné si nechat motor upravit přímo ve výrobně. Za tuto montáž si klient ovšem musí připlatit. Dojezd vozu s motorem na CNG je přibližně 350 km.

V České republice je momentálně 33 stanic, kde je řidičům umožněno natankovat zemní plyn. Oproti ostatním zemím v Evropské Unii tak trochu zaostáváme. V Německu je takových míst kolem tisíce a v Rakousku celých 150. Malý počet čerpacích stanic na území ČR ovšem není nepřekonatelná překážka. Díky technologii soběslavské společnosti Motor Jikov Strojírenská je nyní možné plnit nádrž CNG přímo z domu. Slouží k tomu malé plničky CNG pro menší firmy a domácnosti. Stačí k tomu mít zavedený přívod zemního plynu do budovy.

Porovnání ročního provozu VW Passat s pohonem CNG a naftou


Pohon CNG

Naftový pohon

Počet ujetých km za rok

33 584 km

34 460 km

Obsah motoru

TSI – 1 400 ccm

TDI – 2 000 ccm

Výkon motoru

150 HP (110 kW)

140 HP (103 kW)

Náklady na pohonné hmoty

34 800 Kč

81 060 Kč

Náklady na servis

13 230 Kč

29 720 Kč

Silniční daň

0 Kč

3 600 Kč

Povinné ručení

3 700 Kč

5 800 Kč

(zdroj: cng.cz)

Celková úspora tak vychází na 68 370 Kč na rok ve prospěch zemního plynu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »