Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Zruší poslanci příspěvek do garančního fondu?

Aktuality

Zruší poslanci příspěvek do garančního fondu?

28. 11. 2014 Povinné ručení Poslanecká sněmovna se snaží prosadit zrušení příspěvku do garančního fondu, který Česká kancelář pojistitelů vymáhá po motoristech, kteří nemají uzavřené povinné ručení. Podle poslanců se jedná o druhou a tedy zbytečnou sankci. Na zrušení sankcí však doplatí řidiči, kteří povinné ručení sjednané mají.

„Pokud by sněmovna definitivně schválila zrušení příspěvku, tak by do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů už nepřispívali nepojištění, ale pojišťovny. A pojišťovny logicky budou přispívat z povinného ručení. Když to hodně zjednoduším, tak budou pojištění přispívat na nepojištěné,“ upozorňuje Tomáš Sikora z České asociace pojišťoven. Z garančního fondu jsou totiž hrazeny škody, které nepojištěná vozidla způsobí.

Co je GARANČNÍ FOND?

Garanční fond je tvořen příspěvky nepojištěných řidičů a spravuje ho Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Jsou z něj hrazeny škody způsobené nepojištěnými vozidly. Tyto prostředky jsou následně vymáhány právě od nepojištěných viníků dopravních nehod.

Podle poslanců je však současný garanční příspěvek problematický, protože se jedná pouze o pokutu, která ale povinné ručení jako takové nenahrazuje. Povinnost uhradit garanční příspěvek však měla na snížení počtu nepojištěných vozidel pozitivní vliv. Jaké náhradní řešení tedy poslanci a pojišťovny navrhují, aby se po zrušení garančního příspěvku počet nepojištěných vozidle nezvýšil?

Náhradní povinné ručení za trojnásobnou cenu

Pojišťovny navrhují řešení inspirované skandinávským modelem, který je velmi úspěšný ve snižování počtu nepojištěných vozidel. Tento model vychází ze zákonné povinnosti mít sjednané povinné ručení. Pokud si jej majitel vozidla nesjedná sám, učiní tak za něj Česká kancelář pojistitelů, ale za trojnásobnou cenu obvyklého pojistného.

„Ve chvíli, kdy Česká kancelář pojistitelů zjistí v registru, že vozidlo není pojištěné, pak se od prvního dne začíná počítat denní lhůta, která by vycházela z původního komerčního pojištění s koeficientem, řekněme, trojnásobným a toto náhradní pojistné by musel dotyčný zaplatit do doby, než si znovu komerčně zaplatí pojištění,“ přibližuje možné řešení Tomáš Sikora.

Česká kancelář pojistitelů by tímto způsobem přiměla majitele motorových vozidel, aby si povinné ručení sjednali raději sami. Situace by se tedy neřešila zpětně. Tento návrh je však nutné prosadit u poslanců. Aby se změny nedotkly poctivých řidičů, musel by být přijatý během následujícího půl roku. V současné době má totiž garanční fond zhruba půlroční rezervu na vyplácení škod nepojištěných vozidel. „Minimálně do poloviny roku, možná do podzimu příštího roku, máme dostatek aktiv na uspokojování závazků vůči poškozeným,“ upozorňuje Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »