Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky před výplatou >> Drobné půjčky před výplatou: Ne všechny jsou fér

Aktuality

Drobné půjčky před výplatou: Ne všechny jsou fér

20. 12. 2014 Půjčky před výplatou Vánoce jsou doslova za dveřmi a mnoho lidí začíná trápit nedostatek financí na dárky pro své nejbližší. Mnoho lidí se tuto situaci proto rozhodne vyřešit drobnou půjčkou. Ne vždy musí jít o špatné řešení. Důležité je vybrat si půjčku s férovými podmínkami. A těch je mezi drobnými půjčkami jako šafránu.

Drobné půjčky neboli půjčky před výplatou jsou aktuální zejména před Vánoci, kdy lidé řeší nedostatek financí. A protože svým blízkým chtějí dopřát opravdu bohatou nadílku, rozhodnou se mnozí lidé pro půjčku. Tohoto období samozřejmě využívají nejrůznější finanční společnosti, které své nabídky prezentují pomocí všudypřítomných reklam. Všechny reklamované půjčky jsou “vždy” nejvýhodnější, dostupné, rychlé a hlavně skoro zadarmo. Realita je však velmi odlišná.

Na drobné půjčky neplatí zákon o spotřebitelském úvěru

Během Vánoc je mnoho lidí náchylnější podlehnout různým reklamám na půjčku. Touží svým blízkým splnit jejich přání, a k tomu jim často stačí jen pár tisíc korun. Drobná půjčka do výše 5 000 korun se zdá být výhodným a bezproblémovým způsobem, jak tyto peníze získat snadno a rychle. Kdo by přece nedokázal splatit pouhých pár tisíc korun?

Bohužel tyto drobné půjčky mají odlišná pravidla, kterých mnozí poskytovatelé zneužívají. Na půjčky do 5 000 korun se totiž nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru, který jasně definuje pravidla a vztah mezi poskytovatelem půjčky (věřitel) a spotřebitelem (dlužník). Zákon o spotřebitelském úvěru chrání spotřebitele alespoň zčásti. To však pro drobné půjčky neplatí, a pokud není spotřebitel opatrný sám o sobě, může se velmi šeredně spálit.

“Tyto drobnější půjčky jsou často poskytovány za velice nevýhodných podmínek, jako jsou vysoké úroky, přehnané sankce za porušení řádného splácení, nemožnost odstoupení od úvěrové smlouvy, nemožnost předčasného splacení úvěru a podobně," upozorňují pracovníci občanských poraden po celé ČR.

A to je rozdíl od běžného spotřebitelského úvěru, na který se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru, na jehož základě je poskytovatel povinen uvádět úrokovou sazbu či RPSN a také si musí ověřit, zda je dlužník schopen vybranou půjčku splácet. Důležité je například právo spotřebitele odstoupit od smlouvy do 14 dnů, což u menších půjček není možné.

Pozor na smluvní podmínky a “háčky” ve smlouvách

Všeobecným problémem je špatná finanční gramotnost a také to, že lidé nečtou smluvní podmínky. Lidé velmi často podepíšou smlouvu o půjčce, aniž by opravdu znali všechny podmínky, ke kterým se svým podpisem zavazují. Často tak podepíší smlouvu, která jim do budoucna nachystá velmi nepříjemné překvapení.

Ne všichni poskytovatelé půjček jsou fér a platí to zejména pro drobné půjčky, na kterých se snaží vydělat co nejrychleji. Častým nešvarem ve smlouvě bývají různé termíny splátek, rozdílně vysoké splátky a vysoké sankce téměř za cokoliv. „Dlužník tak snadno přehlédne takovou odlišnost a pak už se začnou hromadit jednotlivé sankce za pozdní splátku, za upomínky a dlužná částka začne narůstat. Nakonec tak dlužník zaplatí i několikanásobně vyšší částku, než si půjčil," zdůraznili dále pracovníci občanské poradny.

Hodnocení článku:

Podobné články

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Snadná půjčka od TOMMY STACHI – půjčka pro všechny a pro všechno

30. 1. 2017

Rozmýšlíte se, kde si půjčit peníze? Rádi bychom Vám představili Snadnou půjčku od společnosti TOMMY STACHI s.r.o., která představuje zajímavou alternativu k bankovním půjčkám. Mezi její hlavní přednosti patří rychlost a jednoduchost vyřízení, bezúčelnost, možnost předčasného splacení zdarma a získání peněz v hotovosti do 20 minut. Co dalšího od ní můžete očekávat?

Celá aktualita

Japonská půjčka – Řešení, když vás překvapí nečekaný výdaj nebo chybí pár korun do výplaty

17. 1. 2017

Pokazila se vám lednička a nemáte z čeho zaplatit opravu? Výplata vám tento měsíc přijde pozdě? Museli jste své ratolesti zajistit lyžařské vybavení a teď přemýšlíte, jak do příští výplaty vyjdete? Nejvýhodnějším a nejbezpečnějším řešením je Japonská půjčka. Podívejte se, na co si dát pozor u mikropůjček a který poskytovatel má nejnižší poplatky.

Celá aktualita

Konec neférových půjček před výplatou v Čechách?

2. 12. 2016

Krátkodobé půjčky si našly své příznivce a není divu. Drobné potíže vyřeší za okamžik a půjčku splatí do měsíce. Život se vrátí do normálních kolejí. Ovšem, pokud vše jde dobře. Na krátkodobé půjčky se snáší vlna kritiky, a to zejména na část poskytovatelů, které nelze označit jinak než jako podvodníky a lichváře.

Celá aktualita

Pětitisícová půjčka od Air Bank – alternativa rychlé půjčky?

9. 11. 2016

Poměrně mladá banka Air Bank, která patří do skupiny PPF , se už od svého počátku prezentuje jako moderní a spolehlivá banka, konkurující společně s dalšími mladými bankami zaběhlým a „ne-cool“ bankám. Jednou z velmi zajímavých možností, které Air Bank nabízí, je také rychlá a dostupná půjčka od 5000 Kč.

Celá aktualita

Japonská půjčka – nejbezpečnější půjčka před výplatou

22. 9. 2016

Japonská půjčka funguje na trhu s půjčkami před výplatou již déle než jeden rok. Jako stabilní a klienty prověřená společnost neustále inovuje a rozvíjí své služby. Nově Japonská půjčka poskytuje svým klientům kromě mikropůjček také tak zvanou velkou půjčku až do výše 200 000 Kč. Tímto a také svou bezpečností, rychlostí a nízkými poplatky se odlišuje od jiných mikropůjček na trhu.

Celá aktualita

Jak na nebankovní půjčky?

15. 9. 2016

Nebankovní trh v současné době připomíná nepřehlednou džungli nabídek a produktů. Jak si mezi nimi správně vybrat a zvolit půjčku s výhodnými parametry a nízkými splátkami, která vám bude vyhovovat? Nabízíme několik rad, jak vybírat nebankovní půjčky.

Celá aktualita

Rychlá půjčka? Slovo „investor“ by vás mělo odradit

19. 8. 2016

Když rychlá půjčka před výplatou, tak raději osvědčená a krytá stabilní společností. To je základ, pokud se nechcete dostat do nepříjemných dluhů, které si nezaviníte sami.

Celá aktualita

1 2 3 »