Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Bankovní versus nebankovní půjčky

Aktuality

Bankovní versus nebankovní půjčky

26. 1. 2015 Půjčky Potřebujete si půjčit peníze? Pak máte na výběr z rozmanité nabídky půjček od nejrůznějších společností. V základě však dělíme půjčky na bankovní a nebankovní. Každý typ půjčky je přitom vhodný pro různé skupiny žadatelů a různé účely. Jaké jsou mezi bankovními a nebankovními půjčkami rozdíly, Vám vysvětlíme v následujícím článku.

Aktuální dluh českých domácností

V listopadu loňského roku zveřejnila Česká národní banka aktuální výši celkového dluhu českých domácností, který momentálně činí 1,231 bilionu korun. Meziroční nárůst dluhu činí 23 miliardy korun, což ukazuje, že zájem o půjčky mezi českým domácnostmi stále narůstá. Banky i nebankovní úvěrové společnosti jsou si tohoto zájmu vědomy a nabídku půjček neustále rozšiřují.

Bankovní půjčky. Levné půjčky, které nejsou pro každého

Nejvíce oblíbené jsou bankovní půjčky. Důvodem jsou zejména přijatelné úrokové sazby. Banky však kladou důraz na bonitu žadatele a také na jeho úvěrovou historii. Pokud žadatel tyto podmínky nesplňuje, má velmi mizivou šanci půjčku získat. Získat bankovní půjčku je tedy složitější. Klient musí doložit osobní doklady (občanský průkaz + řidičský průkaz, pas či rodný list) a také potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele. Dále si banky ověří úvěrovou historii prostřednictvím úvěrových registrů.

Úvěrové registry máme v České republice tři. Jsou jimi Bankovní registr klientů (BRKI), Nebankovní registr klientů (NRKI) a SOLUS. Tyto tři registry shromažďují informace od bank, nebankovních společností, dodavatelů energií či mobilních operátorů o jejich klientech. Informace mohou být pozitivní i negativní.

Dalším plusem, který hovoří ve prospěch bank, je vysoká důvěryhodnost. Banky jsou totiž pod přímou kontrolou České národní banky. Ke své činnosti musí mít příslušnou licenci. Pokud by banka porušila podmínky a pravidla, byla by jí odebrána licence a zakázána činnost. Díky tomu jsou bankovní půjčky nejbezpečnějšími.

Nebankovní půjčky jsou rychlejší a dostupnější

Bankovní půjčky nejsou zdaleka dostupné všem, čehož se chytly nebankovní společnosti. Nebankovní půjčky se vyznačují benevolentnějším přístupem vůči žadatelům, kteří nemusí splňovat zdaleka přísné podmínky jako u bankovních půjček. Získat půjčku tak mohou i lidé, kteří by u banky neměli nejmenší šanci.

Nebankovní společnosti tedy poskytují půjčky i více rizikovým osobám, u kterých hrozí vyšší riziko nesplácení půjček. Aby si toto riziko vynahradily, poskytují půjčky s vyšší úrokovou sazbou a RPSN. To znamená, že za nebankovní půjčku lidé zaplatí více. Pro nebankovní půjčky však hovoří rychlost vyřízení. Vyřízení nebankovní půjčky je často možné online a bez složitého papírování.

Nebankovní půjčky jsou ideální zejména pro ty žadatele, kteří potřebují rychle půjčit peníze, a přitom jsou dostatečně bonitní. Půjčit si však mohou i lidé, kteří nedisponují vysokými příjmy. U nich je však velmi důležité zvolit odpovídající výši půjčky tak, aby ji byli schopni řádně splácet.

Pozor na podvodné firmy

Mezi nebankovními půjčkami existují velké rozdíly. Ne všechny nebankovní půjčky jsou férové a mnohé společnosti se snaží vydělat tím, že udávají nejasné podmínky, a poté si účtují vysoké sankční poplatky za pozdní splátky. Lidé by si proto měli vždy prostudovat smluvní podmínky, aby se tak vyhnuli možným nedorozuměním, které mohou končit nevratnými finančními problémy.

Štítky: nebankovní půjčka | půjčky | úvěrové registry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »