Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Banky nečekají na rozhodnutí soudu a samy ruší poplatky za vedení hypotečního účtu

Aktuality

Banky nečekají na rozhodnutí soudu a samy ruší poplatky za vedení hypotečního účtu

17. 5. 2013 Půjčky

Boj za zrušení poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů se konečně blíží do finále. Iniciativa poradenských serverů Bankovnipoplatky.cz, jdeto.de a Poplatkyzpet.cz podává hromadnou žalobu, ke které se přidalo přes 300 000 nespokojených zákazníků. Banky sice nárok na vrácení poplatků i nadále odmítají, nicméně jej většina z nich přestala u nově uzavřených smluv účtovat.

Poplatky

Iniciativa pro vrácení poplatků oslavila již několik úspěchů. Posledním z nich je rozhodnutí finančního arbitra ze dne 29. 4. 2013, kdy uznal žádost klienta o vrácení poplatku. V tomto případě je Komerční banka povinna klientovi vrátit poplatky ve výši 80 Kč a zároveň zaplatit pokutu ve výši 15 000 Kč. Jen dva týdny před rozhodnutím arbitru podobně rozhodl i Obvodní soud pro Prahu 5 a uložil tentokrát Hypoteční bance povinnost vrátit poplatky za vedení a správu úvěru v celkové výši 4 200 Kč.

I přesto všechno ovšem banky odmítají uznat právní nárok tohoto požadavku a poplatky vracet nehodlají. Podle jejich vyjádření je výběr poplatků v souladu s platným českým právem, rozhodovací praxí Nejvyššího soudu České republiky i Soudního dvora Evropské unie.

Poplatky banky nevrací, ale u nových smluv je nenajdete

Odmítavý postoj bank je nicméně v rozporu s jednáním některých velkých institucí. Od letošního dubna přestaly poplatek vybírat. Ovšem pouze u nově uzavřených smluv.

„Klient si může vybrat ze dvou variant, z nichž v hypotéce bez poplatků jsou veškeré náklady na služby s úvěrem spojené promítnuty do úrokové sazby,“ vyjádřila se pro zpravodajský server byznys.ihned.cz mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Některé banky zaujaly spíše neutrální postoj a vyhlásily tzv. „poplatkové prázdniny“. U nich je možné do konce května sjednat hypoteční úvěr bez poplatků. Zřejmě tak vyčkávají, jak dopadne hromadná žaloba, a až poté rozhodnou, zda budou poplatky dále zákazníkům účtovat.

Nejvhodnější doba pro vyřízení hypotéky

Vzhledem k ústupkové poplatkové politice pro nové smlouvy, díky které může klient uspořit ročně až několik tisíc korun, je právě nyní vhodná doba pro vyřízení hypotečního úvěru. Napomáhají tomu také rekordně nízké úrokové sazby u úvěrů na bydlení. Letos lze totiž poprvé za několik let úroková míra klesla pod hranici 3 %.

Náš tip: „Nejlevnější hypoteční úvěr rychle najdete na online porovnání hypoték.“

Hodnocení článku:

Podobné články

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

1 2 3 »

;