Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Blíží se svátky. Co na to české domácnosti?

Aktuality

Blíží se svátky. Co na to české domácnosti?

11. 12. 2012 Půjčky

Necelá polovina všech Čechů se bude snažit přes letošní Vánoce uspořit na dárcích. Přesto se opět utratí více než v minulých letech. Za nejtradičnější dárky jako například kosmetika, prádlo nebo knihy utratí Češi o 700 Kč více než v roce 2010.

Vánoční svátky klepou na dveře a všichni už se těší na tradiční volno z práce a čas strávený v rodinném kruhu. Symbolem Vánoc je kromě volného času také nakupování dárků. Snad nikdo si nedokáže zimní svátky bez stromečku a dárků pod ním představi. Dárky ovšem něco stojí a letos budou Češi spíše spořit. Snaha utratit méně přes Vánoční svátky jenom odráží chování českých domácností v období nejistoty, způsobené ekonomickou krizí, která začala v roce 2009. Podle průzkumu, který realizovala společnosti GE Money bank, se bude český spotřebitel snažit ve srovnání s minulým rokem uspořit na dárcích mezi 2 500 a 3000 Kč.

Mění se i nákupní zvyklosti

Nejoblíbenějším místem pro výběr vánočních dárků jsou ještě stále nákupní centra. Ty jsou nicméně pomalu vytlačovány nákupem přes internet. Oproti roku 2011 internetové obchody vykazují 10% nárůst. Nejméně jsou u spotřebitelů oblíbené specializované obchody. Za poslední dva roky specializovaným prodejnám klesl počet nákupů přes svátky o celou pětinu. Naopak se nemění podstata dárků, které si lidé dávají. Mezi nejoblíbenější stále patří elektronika, kosmetika, knihy, peníze nebo oblečení.

Kolik lidé v průměru utratí za jejich nejbližší

Podle výzkumu letos lidé plánují v průměru obdarovat šest svých nejbližších. Za každého z nich jsou ochotni vydat maximálně 1 200 korun. Celkově tedy je Čech ochotný přes letošní svátky utratit za dárky maximálně 7 200 Kč. Ne každému se podaří disponovat na konci roku takovou hotovostí. Často nezbývá nic jiného než si na dárky pro své nejbližší krátkodobě vypůjčit. Lepším řešením než si brát spotřebitelský úvěr je využít takzvané půjčky před výplatou. Klient si od společnosti vezme malou částku s krátkou dobou splatnosti, často jen několika týdnů. Většina takových půjček před výplatou nejsou ani úročeny, ale platí se pouze poplatek za jejich vyřízení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »