Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Boj proti lichvářům. Víte, která organizace Vám bude stát po boku?

Aktuality

Boj proti lichvářům. Víte, která organizace Vám bude stát po boku?

27. 8. 2012 Půjčky

Mezi finančními institucemi se najdou i takové, které doslova zneužívají nepříznivé situace klientů, a nabízí půjčky za velmi nevýhodných podmínek. Poradíme vám, jak takové společnosti poznáte, a jak se jim vyhnout.

Do nepříznivé finanční situace se v dnešní ekonomicky nestabilní době může dostat kdokoliv. A právě vhodně zvolená půjčka Vám je může pomoci snadno překonat. Většina bankovních i nebankovních společností nabízí hned několik typů úvěrových produktů, stačí si jen vybrat ten správný.

Hlavně se dobře informovat

Staré české přísloví praví: „Dvakrát měř, jednou řež“. U spotřebitelských úvěrů to platí dvojnásob. Především vyberte takovou společnost, která je ověřená a spolehlivá. Vždy si proto předem společnost důkladně ověřte. Neunáhlete se a v ideálním případě se obraťte na společnost, kterou vám doporučí více osob. Seznam ověřených finančních institucí, které nabízejí různé typy půjček, najdete na našem online srovnání půjček.

Máte-li už společnost vybranou, nezapomeňte si před podpisem smlouvy všechny dokumenty pečlivě prostudovat. Pozornost věnujte především Obchodním podmínkám a Sazebníku. Většina společností oba dokumenty nabízí ke stažení na vlastních stránkách, takže ani nemusíte nikam chodit, a vše si můžete pohodlně stáhnout do počítače. Pokud vám vybraná společnost dokumenty nechce poskytnout k nahlednutí předem, je vhodné se obrátit na jinou.

Když už je pozdě

V případě, že už jste se dostali do problémů s nepoctivým poskytovatelem půjček, máte hned několik institucí, na které se můžete obrátit pro pomoc. Ze státních institucí to jsou především Česká obchodní inspekce a institut Finančního arbitra. Dále existují také nestátní organizace jako Asociace občanských poraden nebo Poradna při finanční tísni . Česká obchodní inspekce Vám pomůže pouze tehdy, jste-li přesvědčeni o tom, že konkrétní společnost provozuje nekalé praktiky, a porušuje tím zákon. Pokud ale potřebujete pomoci v konkrétním případě, je lepší se obrátit na institut Finančního arbitru. Stížnosti u něj jsou levnější a podstatně rychlejší než vleklé soudní jednání. Pomoci mohou i výše zmiňované neziskové organizace. Ty nabízí lidem hlavně poradenské služby. Díky zkušenostem pomáhají hledat konkrétní řešení. Výhodou je, že jejich služby jsou často zdarma.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »