Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce

Aktuality

Češi a půjčky: Vyšší finanční gramotnost přináší ovoce

13. 10. 2015 Půjčky Finanční gramotnost Čechů se stále zlepšuje. Při výběru půjčky se více zajímají o smluvní podmínky a častěji si půjčují u společností s dobrou reputací. Naproti tomu se stále nechtějí pojišťovat pro případ neschopnosti splácet. Ukázaly to výsledky průzkumu nebankovní úvěrové společnosti Fair Credit.

V minulosti bývali Češi kritizováni za laxní přístup při výběru půjčky. Půjčku si často vybírali intuitivně a bez podrobného studia smluvních podmínek. Výsledkem byl nárůst dlužníků, kteří nedokázali půjčky řádně splácet. V posledních měsících se naštěstí ukazuje, že stále více Čechů se o půjčky a jejich podmínky zajímá podrobněji.

Na postoj Čechů k půjčkám se zaměřil celorepublikový průzkum společnosti Fair Credit, jehož se zúčastnilo více než 1 000 vybraných respondentů. Výsledky průzkumu jasně poukázaly na rostoucí finanční gramotnost a zodpovědnější přístup při výběru úvěrových produktů.

Na prvním místě je osobní přístup úvěrové společnosti, na druhém hodnota RPSN

O tom, že se přístup Čechů rapidně změnil, svědčí zodpovědný výběr úvěrové společnosti. Ubývá lidí, kteří si půjčku vezmou u jakékoliv společnosti, jenž je ochotná jim půjčku poskytnout, a to bez ohledu na podmínky. Pro pětinu Čechů je zásadní pověst úvěrové společnosti a většina se proto obrací na banky a ověřené nebankovní společnosti.

Na prvním místě mezi rohodujícími kritérii je neobvykle osobní přístup úvěrové společnosti, za nímž následuje hodnota RPSN. Do pozadí se tak posunula úroková sazba, která nevyjadřuje výhodnost úvěru tak přesně jako právě RPSN.

Více než 83 procent lidí pečlivě studie smluvní podmínky

Největší posun se ukázal při studiu smluvních podmínek. Zatímco v minulosti Češi podmínky téměř nečetli a smlouvu podepisovali v podstatě okamžitě, v současné době se podrobným studiem úvěrové smlouvy zabývá 83 procent osob. Pouze 3 procenta z dotázaných respondentů přiznalo, že podmínky nečtou vůbec, a každý sedmý Čech ji pouze lehce projede očima.

„Je dobře, že si Češi konečně důkladně pročítají smlouvy. Obrací se trend, kdy tomu bylo přesně naopak. Velký kus práce zde udělaly neziskové poradny a nejrůznější finanční portály svojí osvětou k finanční gramotnosti,” vysvětluje Tomáš Konvička ze společnosti Fair Credit.

Češi zapomínají na pojištění neschopnosti splácet

Poměrně velké nedostatky však panují v případě pojištění neschopnosti splácet. Toto pojištění má význam především u vyšších a dlouhodobých úvěrů, u kterých je riziko možných problémů se splácením v budoucnu vyšší.

Češi si neuvědomují, že jejich životní situace se může velmi rychle změnit. Stačí nečekaná ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc či trvalá invalidita v důsledku úrazu a na splátky náhle nezbývají peníze. Pojištění neschopnosti splácet je přitom ideálním způsobem, jak podobné životní situace vyřešit.

Z průzkumu vyplynulo, že většina Čechů sice má o tomto pojištění  alespoň základní povědomí, ale sjednávat si jej nechtějí. Cena za pojištění totiž navyšuje měsíční splátky. Pouze 3 respondenti z deseti by si pojištění sjednali a 36 procent o existenci tohoto pojištění nemá dokonce nejmenší tušení.

Svět půjček vám dnes a denně přiblížujeme na stránkách Úspory.cz. Zde si můžete nejen půjčky porovnat a sjednat online, ale zároveň máte veškeré novinky pohromadě.

Štítky: finanční gramotnost | půjčky online | smluvní podmínky | spotřebitelské půjčky | úvěrové společnosti | výběr půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »