Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

Aktuality

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016 Půjčky Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Klíčová hodnota, kterou musíte znát: RPSN

Že každý dlužník nakonec věřiteli vrátí víc peněz, než si půjčil, je asi obecně známo. Koneckonců úrok je vlastně princip jakékoli půjčky. Pokud si půjčujete peníze, je proto velmi důležité vědět, kolik vás takový úvěr bude stát. Vždy se tedy zajímejte o to, jakou bude mít půjčka úrokovou sazbu a – a to je velmi zásadní – jaké budou další náklady na půjčení peněz (administrativní poplatky atd.). Všechny náklady spojené s půjčkou shrnuje takzvaná hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Ta vypovídá o tom, o kolik navíc za rok zaplatíte oproti půjčené částce.

Nejde o úrokovou sazbu úvěru. RPSN v sobě zahrnuje také všechny další výdaje spojené s půjčkou, a proto má o nákladech na úvěr daleko větší vypovídající hodnotu. Půjčujete si peníze? Chtějte vědět výši RPSN. Úvěrová společnost vám ji musí sdělit.

Jak dlouho budete splácet

Kromě úroků a dalších nákladů na půjčku je dobré si uvědomit, jak dlouho vlastně budete půjčenou částku splácet. A tato čísla mohou také na první pohled klamat. Úvěrová kalkulačka vám třeba vypočítá hezky nízké splátky na dobu 36 měsíců. Je ale dobré si uvědomit, že to jsou tři roky. Pokud takto dlouhou dobu budete splácet třeba rekonstrukci bytu, je vše v pořádku. Ale opravdu chcete tři roky splácet nový mobilní telefon? Pokud si půjčujete peníze na předměty krátkodobé spotřeby, volte proto raději kratší dobu úvěru i za cenu vyšších splátek.

Můžu splatit dluh předčasně?

Pozor také na podmínky půjčky. Víte, že ze zákona máte právo na předčasné splacení jakéhokoli spotřebitelského úvěru? Nesolidní úvěrové společnosti se mohou předčasnému splacení úvěru bránit, na tento krok však máte právo. Předčasné splacení úvěru se může hodit třeba při konsolidaci půjček, kdy větší počet méně výhodných úvěrů splatíte jednou půjčkou větší částky, která má však výhodnější podmínky. Konsolidaci půjček většinou nabízí banky a téměř vždy se vyplatí.

Na co si vlastně půjčuji peníze?

Zde se již dostáváme od ekonomických ukazatelů spíše do sféry psychologie. Každá půjčka je nejen finanční zátěž, ale také určitý problém osobního rázu a stresový faktor. S půjčkami je  proto dobré zacházet obezřetně. Půjčit si peníze na rekonstrukci domu či bytu je samozřejmě úplně v pořádku, protože takto zvyšujete svůj životní standard i hodnotu nemovitosti. Půjčovat si na zbytné předměty krátkodobé spotřeby, jako je například domácí elektronika nebo dovolená, je čirý nerozum. Půjčky jsou dobrý nástroj, ale také špatný pán. Na to je dobré myslet vždy.

Štítky: dluhy | finanční poradna | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »