Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> ČOI opět kontrolovala nebankovní půjčky

Aktuality

ČOI opět kontrolovala nebankovní půjčky

22. 12. 2014 Půjčky Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrole nebankovních půjček zjistila, že 85 procent nebankovních poskytovatelů půjček porušilo zákon. Kontrolou tedy prošlo pouhých 15 procent kontrolovaných subjektů. Tento výsledek ČOI označila za alarmující.

V období od 1. července do 30. září 2014 proběhla kontrolní akce České obchodní inspekce zaměřená na dodržování podmínek vyplývajících poskytovatelům spotřebitelských úvěrů ze zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru. Inspektoři České obchodní inspekce ověřovali především fakt, zda spotřebitelé obdrží všechny informace, které poskytovatelům půjček nařizuje zákon. Za tímto účelem si vytipovali nebankovní společnosti, jejichž smlouvy prošly důkladnou kontrolou. Kontrolovány tedy byly uváděné údaje a jejich správnost.

Poskytovatelé nejčastěji porušují obsahové náležitosti reklamy úvěru

Celkem proběhlo 54 kontrol. Celkem se jednalo o 39 právnických osob a 15 fyzických osob. Kontrolou neprošlo 85 procent subjektů. "Mezi nejzávažnější zjištění patří použití telefonního čísla s vyšší než běžnou cenou při nabídce zprostředkování spotřebitelského úvěru," uvedl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Nejčastěji však Česká obchodní inspekce při kontrolách narazila na porušení ustanovení, která se týkají obsahových náležitostí reklamy spotřebitelského úvěru (14 případů). Zprostředkovatelé neuvádí veškeré informace o rozsahu svých oprávnění (9 případů). Nedostatečné informace ve smluvních podmínkách byly zjištěny u pěti případů a náležité vysvětlení předsmluvních informací neposkytly 4 subjekty. Ve stejném počtu případů byly zjištěny zásadní nedostatky, které se týkaly zprostředkování úvěrů a jejich podmínek. Použití telefonního čísla s vyšší než běžnou cenou bylo zjištěno u jednoho subjektu.

Za porušení ustanovení zákona o spotřebitelském úvěru udělila Česká obchodní inspekce 30 pokut v celkové výši 1 410 000 korun.

Kontroly spotřebitelských úvěrů – 3. čtvrtletí 2014
Inspektorát počet kontrol kontroly se zjištěním zjištěná porušení v %
celkem 145/2010 celkem 145/2010
Středočeský a Hl. město Praha 10 8 3 80,0 30,0
Jihočeský a Vysočina 3 3 3 100,0 100,0
Plzeňský a Karlovarský 4 4 1 100,0 25,0
Ústecký a Liberecký 3 2 1 66,7 33,3
Královéhradecký a Pardubický 15 14 10 93,3/td> 66,7
Jihomoravský a Zlínský 10 9 9 90,0 90,0
Moravskoslezský a Olomoucký 9 6 4 66,7 44,4
Celkem* 54 46 31 85,2 57,4
Pozn.: Počet 46 kontrol, při nichž bylo zjištěno porušení obecně závazných právních předpisů, představuje 85,2 % z celkového počtu kontrol, což je o téměř 20 % více nedostatků než v předchozím čtvrtletí. Poměr porušení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru, se zvýšil v hodnoceném období na 57,4 % (o 3 %), nedostatky zjistili inspektoři při 31 kontrolách. Zdroj: ČOI

Spotřebitelé se na ČOI obrací s vlastními stížnostmi

V rámci třetího čtvrtletí se na Českou obchodní inspekci obrátilo celkem 121 osob se stížnostmi, které se týkaly nedostatků u poskytování spotřebitelských úvěrů. Stížnosti Česká obchodní inspekce prokázala celkem ve 13 procentech všech šetřených případů.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »