Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

Aktuality

ČOI opět rozdávala pokuty. Zákon porušují především zprostředkovatelé úvěrů

18. 1. 2016 Půjčky V druhé polovině loňského roku provedla Česká obchodní inspekce další vlnu kontrol, které byly zaměřené na dodržování povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Celkem bylo provedeno 57 kontrol a v plné jedné třetině bylo odhaleno porušení zákona. ČOI udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun.

V období od 1. července do 30. září 2015 Česká obchodní inspekce provedla rozsáhlou vlnu kontrol poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů v České republice. Výsledky byly zveřejněny v druhé polovině prosince 2015.

Přísné kontrole bylo podrobeno 44 právnických subjektů a 14 fyzických osob, přičemž 42 z nich působilo jako zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů. Celkem se tedy jednalo o 57 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno u 36 subjektů (tj. 63,2 %) a porušení ustanovení zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru bylo odhaleno u 21 případů (tj. 36,8 %).

„Nejčastěji porušovali zákon zprostředkovatelé spotřebitelských úvěrů, kteří opět neposkytovali spotřebitelům všechny povinné informace a při uzavírání smluv používali klamavé obchodní praktiky. Poskytovatelé úvěrů si zase ne vždy řádně ověřují schopnost dlužníků splácet. Po zahájení kontroly některé subjekty České obchodní inspekci neposkytly náležitou součinnost,“ uvedl k průběhu kontrol Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Kontrola spotřebitelských úvěru ve 3. čtvrtletí 2015

Inspektorát počet kontrol kontroly se zjištěním zjištěná porušení v %
Hl. m. Praha a Středočeský 9 6 66,7
Jihočeský a Vysočina 8 1 12,5
Plzeňský a Karlovarský 8 7 87,5
Ústecký a Liberecký 10 5 50
Královéhradecký a Pardubický 7 5 71,4
Jihomoravský a Zlínský 6 4 66,7
Moravskoslezský a Olomoucký 9 8 88,9
Celkem 57 36 63,2

Zdroj: www.coi.cz

Nejčastěji zjištěné nedostatky

Zákonné povinnosti porušují především zprostředkovatelé úvěrů, kteří “zapomínají” v reklamě a příslušné dokumentaci pro spotřebitele uvádět úplný rozsah svých oprávnění (12 případů). Poskytovatelé úvěrů rovněž nedostatečně kontrolují schopnost spotřebitele úvěr splácet (4 případy) a dále nejsou dodržovány všechny obsahové náležitosti úvěrových smluv (5 případů).

Poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů i nadále používají klamavé obchodní praktiky (12 případů) a neobvyklá není ani diskriminace určité skupiny žadatelů (např. u spotřebitelů nad 65 let). Potřebnou součinnost neposkytlo celkem 6 kontrolovaných subjektů a osob. Česká obchodní inspekce udělila 36 pokut v celkové výši 897 000 korun, přičemž 21 pokut ve výši 702 000 korun se týkalo porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Kontroly a jejich výsledky opět potvrdily fakt, že poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelských úvěru úmyslně porušují zákon a související ustanovení. Spotřebitelé velice často nebývají informováni o všech podmínkách úvěru a častým nešvarem je nedostatečná kontrola bonity spotřebitelů. To znamená, že půjčky poskytují i méně solventním osobám, které prokazatelně na splácení úvěru nemají dostatek prostředků.

Budou-li spotřebitelé znát svá práva, porušování zákona vymizí

Česká obchodní inspekce zároveň poukazuje na fakt, že je nutné zvyšovat finanční gramotnost českých spotřebitelů. Jedině s lepším právním povědomím se mohou občané lépe bránit a včas odhalit nepoctivého poskytovatele úvěru. V tuto chvíli si však poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěru jsou vědomi jejich neznalosti a dovolují si porušovat zákon, často beztrestně. Většina spotřebitelů to totiž nepozná.

Nenechte se podvést a půjčky si vyberte pouze u ověřeného poskytovatele. Bezpečné půjčky si snadno a rychle porovnáte na Úspory.cz.

Štítky: Česká obchodní inspekce | ČOI | finanční gramotnost | porovnání půjčky před výplatou | poskytovatelé a zprostředkovatelé úvěrů | spotřebitelská práva | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »