Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Dědictví není vždy důvodem k radosti

Aktuality

Dědictví není vždy důvodem k radosti

1. 11. 2014 Půjčky Ne vždy je dědictví důvodem k oslavám. Zdědit můžete také dluhy, které vyjdou najevo až v průběhu dědického řízení. Podle nového občanského zákoníku jsou do pozůstalosti totiž zahrnuty veškeré dluhy a to v plné výši. Dědic je tak povinný uhradit dluhy i ze svého majetku, je-li to nutné.

Dostat se do dluhů nemusí být vždy Vaše vina. Stačí mít nezodpovědného příbuzného. Nový občanský zákoník přinesl řadu významných změn. Mnohé z nich však nejsou příliš pozitivní. To se týká například dědictví. Před novým občanským zákoníkem platilo, že dědic, který přijal dědictví, má povinnost uhradit dluhy pouze do výše nabytého dědictví. Od roku 2014 však platí, že dědic, který dědictví uzná, je povinen uhradit veškeré dluhy a to v plné výši. Postižen tak může být i jeho majetek.

Před zahájením řízením je proto velmi důležité znát nejen výši majetku, ale také výši dluhů, jsou-li nějaké. Existují dvě možnosti, jak se dluhů v rámci dědictví zbavit - zřeknutí se dědického práva a odmítnutí dědictví.

Zřeknutí se dědického práva

Dědic má právo se zřeknout dědického práva. Učinit tak musí již za života zůstavitele. Dohoda musí mít písemný charakter a musí být ověřená notářem. Písemná dohoda o zřeknutí se dědického práva musí jasně říkat, kdo se zříká dědictví.

Zřeknutí se dědického práva je tedy ideálním řešením v případě, že o dědictví a vysokém počtu dluhů víte předem. Zůstavitel však musí souhlasit a dohodu podepsat také.

Odmítnutí dědictví

Dojde-li k smrti zůstavitele a dědic se obává dluhů, má právo dědictví odmítnout. Dědic je nejprve vyzván tzv. dědickým soudem, zda dědictví přijímá či nikoliv, a rozhodnout se musí dle zákona do 30 dní. Dědic žijící mimo území České republiky tak může učinit do tří měsíců. Zákonnou lhůtu je možné prodloužit z důvodů, které uzná soud. Odmítnutí dědictví již není možné odvolat.

Možností je také zřeknutí se dědictví ve prospěch druhého dědice. Pokud tak učiní, dědit nebudou moci ani jeho potomci.

Nezapomeňte na soupis pozůstalostí

Pokud si dědic nechá vyhradit soupis pozůstalostí, bude odpovídat za dluhy zůstavitele pouze do výše nabytého dědického podílu. Výhradu soupisu pozůstalostí však může dědic pouze do 30 dní o vyrozumění o tomto právu. Soupis musí vyhotovit a potvrdit notář. Dědic, který by úmyslně neuvedl do soupisu některou z movitých věcí (mince, obrazy, atd.) se vystavuje riziku, že bude muset uhradit dluhy v plné výši.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »