Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Dluhové zatížení českých domácnosti roste

Aktuality

Dluhové zatížení českých domácnosti roste

20. 2. 2014 Půjčky Dle údajů České národní banky je patrný výrazný nárůst celkového dluhu českých domácností a to na neuvěřitelnou částku 1,206 biliónů korun. Poslední měsíc v uplynulém roce však přinesl i dobrou zprávu v podobě poklesu zadluženosti o 2,3 miliardy korun.

Za růst dluhů domácnosti může nejistá ekonomická situace a nepříznivý vývoj na trh práce

"Růst zadlužení domácností se v prosinci v meziměsíčním srovnání překvapivě zastavil, meziročně je však stále o téměř čtyři procenta vyšší. Dluhy domácností rostou navzdory stále nejisté ekonomické situaci a nepříznivému vývoji na trhu práce. K dalšímu zadlužování motivují zejména nízké úrokové sazby, příznivé ceny nemovitostí a v případě spotřebního zboží i varování centrálních bankéřů, že levněji už nebude," komentoval situaci Petr Kříž ze společnosti PwC ČR.

Dluhy domácností jsou nyní na částce přes 1,2 biliónů korun. Oproti předchozímu roku byl zaznamenán nárůst 4ě,6 miliard korun. Domácnosti však také více spoří. Na konci roku měly domácnosti u bank uloženo celkem 1,218 biliónů korun, což je o 75,7 miliardy korun více než v předchozím roce.

Firmy dluží téměř 1000 miliard korun

Nejen dluhy domácností ale i firem v loňském roce vzrostly. Firmy na konci roku 2013 dlužily celkem dokonce 995,7 miliardy korun. I jim se však podařilo snížit celkové zadlužení během posledního měsíce a to o částku 5,5 miliardy korun.

Dynamické zadlužování je však již minulostí. Na jedné straně se banky více rozmýšlí, komu úvěr poskytnou, na straně druhé stále více společností dává přednost financování vlastním kapitálem i přesto, že růst je pomalejší.

Tyto informace poskytuje každý měsíc Centrální banka v národním měnovém přehledu, který se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, kam patří kromě Centrální banky také obchodní banky, pobočky zahraničních bank, fondy peněžního trhu, spotřební a úvěrní družstva.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »