Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?

Aktuality

Došlápne si vláda na lichváře a ukončí jejich praktiky?

22. 6. 2015 Půjčky Ať už vládne jakákoliv politická strana, všechny kolem sebe šíří sliby. Mnohé z nich bohužel skončí zapomenuté. Současné ministerstvo financí slibuje razantní zásah v oblasti půjček. Konkrétně plánuje ukončení lichvářských praktik zavedením přísnějších podmínek pro všechny poskytovatele půjček.

Současné zákony občany nechrání příliš důsledně. Nebankovní půjčky může poskytovat téměř kdokoliv bez jakýchkoliv podmínek. Nad současnými více než 50 000 poskytovateli tak není možné držet odpovídají dohled. Podle ministra financí se jedná o zásadní systémovou chybu. “Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," říká Martin Pros, náměstek ministra financí.

U nebankovních společností mají Češi půjčeno více než 100 miliard korun. Ne všechny společnosti lze přitom považovat za seriózní. Zhruba 20 miliard korun z této částky připadá na tzv. predátorské společnosti a lichváře. Za největší problém jsou přitom považované krátkodobé půjčky, půjčky sjednané online na internetu či přes SMS zprávy. Právě tyto firmy údajně mohou za finanční problémy chudších obyvatel.

Bankovní i nebankovní společnosti bude dozorovat Česká národní banka

Problémy s neférovými společnostmi se opakují neustále dokola. Daniel Hůle z Poradny ve finanční tísni zmiňuje jen některé praktiky, na které je možné narazit. “Člověk, který potřebuje peníze, ale v bance mu je nepůjčí, si najde zprostředkovatele, který mu slíbí, že mu půjčku někde sežene, i když ví, že to tak není. Vezme si od něj peníze za poskytnutou službu, ale nakonec mu oznámí, že mu půjčku zajistit nedokázal," popisuje první způsob.

Další dva způsoby jsou závažnější. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše. Nebo si v katastru si vyhlédnou nemovitost a majiteli nabídnou nějaký produkt. Podmínky vypadají poměrně férově, často je tam třeba podmínka, že dům je možné zabavit, až když člověk nezaplatí částku ve výši trojnásobku měsíční splátky. Jedinec si řekne, že by vlastně musel neplatit tři měsíce a že to se přece nemůže stát," uvádí. Zájemce o půjčku si však nevšimne doložky o vysoké pokutě v případě neuhrazení jedné splátky a snadno tak přijde o celý dům.

Ministerstvo financí si lichváře a úvěrové podvodníky vzali na mušku a plánuje změny v zákoně o spotřebitelskému úvěru. Nově by všechny poskytovatelé půjčky spadali pod dozor České národní banky. Nebankovní společnosti by navíc musel splňovat přísné podmínky. Podle slov náměstka ministerstva financí Martina Prose by se počet poskytovatelů okamžitě snížil na 10 000 společností.

“V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál," dodává Martin Pros.

Porovnejte si půjčky online a získáte nejvýhodnější z nich na Úspory.cz!

Česká národní banka s návrhem nesouhlasí

Vláda se domnívá, že Česká národní banka jako jediná disponujeme možnostmi, jak nebankovní společnosti kontrolovat. ČNB však návrh odmítá a nebankovní společnosti se nechce starat. Podle slova víceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka by dozor nad nebankovními půjčkami měl zůstat České obchodní inspekci (ČOI).

Mezi důvody zmiňuje vysokou administrativní zátěž a také nízký vliv na finanční stabilitu České republiky. Pokud by rozhodnutí vláda přijala, trvala by na důsledném zpřísnění podmínek a tedy radikálním snížení počtu poskytovatelů půjček. “Konkrétně jako zásadní považujeme zpřísnění podmínek pro jednotlivé distributory a zprostředkovatele například požadavkem na splnění minimálních kvalifikačních předpokladů a dále zavedení jejich přímé odpovědnosti," vítá návrh na nové podmínky Vladimír Tomšík.

Štítky: bankovní půjčky | nebankovní půjčky | online půjčky | půjčky před výplatou | rychlé půjčky | srovnání půjček online |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »