Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

Aktuality

Exekutoři mohou nově postihnout společné jmění manželů i v případě předmanželských dluhů

22. 3. 2014 Půjčky Dosud nebylo možné postihnout společný majetek manželů z důvodu dluhů, které si jeden z manželů nadělal před vznikem manželství. To se však s příchodem nového roku změnilo. Pozor tedy na půjčky, které si Váš manžel či manželka vzali před svatbou.

Od nového roku začala platit novela exekučního řádu, která přinesla jednu zásadní změnu. Ta se týká společného jmění manželů a případné exekuce. Do konce roku 2013 nemohl být do exekučního řízení zařazen společný majetek manželů, pokud dluh nevznikl v době manželství. Od počátku roku však exekutor může na společný majetek sáhnout i v případě předmanželských dluhů.

Manžel dlužníka se může bránit tím, že o zjištění dluhů okamžitě informuje věřitele

Věřitel0 se mohou radovat, protože díky této úpravě mají větší šanci domoci se svých peněz zpět. Pro manžela zadlužené osoby to však tak pozitivní již není, protože má velmi omezené možnost se bránit. Jediné, co může udělat, je okamžitě informovat věřitele, jakmile se o existujícím dluhu dozví. To se však vůbec nemusí stát a nic netušícího manžela tak může čekat velmi nemilé překvapení v podobě exekutora. „Obávám se, že zvláště v počátečních obdobích budou časté případy, kdy bude zcela zbytečně postiženo celé společné jmění manželů, protože si občané nebudou vědomi nutnosti informovat věřitele“, poukazuje na nedostatek novelizovaného exekučního řízení Ondřej Načeradský, právník z Občanské poradny o.s. Společnou cestou.

A co předmanželská smlouva? Může exekuci zabránit?

Bohužel předmanželská smlouvy není řešením této situace. „Jinými slovy, pokud například manželé budou předpokládat, že je před odpovědností za dluhy druhého z manželů ochrání předmanželská smlouva, ve které si stanovili oddělené hospodaření, tak v případě exekuce zjistí, že pro tyto účely je smlouva jen bezcenný cár papíru,” upozornil dále Ondřej Načeradský.

Do exekučního řízení je možné zařadit i takový majetek, který nebyl součástí společného jmění z těchto důvodů:

  • rozhodnutím soudu bylo zrušeno společné jmění manželů nebo byl zúžen jeho stávající rozsah,
  • smlouvou byl zúžen rozsah společného jmění manželů,
  • byl ujednán režim oddělených jmění
  • nebo byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku.
Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »