Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Finanční svět v dobách Tuzexu

Aktuality

Finanční svět v dobách Tuzexu

3. 12. 2014 Půjčky Od sametové revoluce v roce 1989 uplynulo již 25 let a během této doby se bankovní a finanční trh radikálně změnil. Dávno skončily doby nákupů v Tuzexu, které nebyly určené všem. Omezený byl také počet bank i finančních produktů, z nichž nejoblíbenějšími byly vkladní knížky a sporožira.

Mladí lidé, kteří nepamatují dobu před rokem 1989, si těžko umí představit omezenou nabídku produktů na finančním trhu v porovnání se současností. Tehdy měli občané pouze malý výběr, který se omezoval na vkladní knížky, sporožirové účty a novomanželské půjčky.

Pouze dvě banky na trhu

Co se týče bank, drobné klientele se věnovaly pouze dvě banky - Česká státní spořitelna a Živnostenská banka, která dnes již neexistuje. Česká státní spořitelna své služby nabízela všem občanům. Živnostenská banka se však zaměřovala na směnárenské operace a vedení účtů občanům, kteří pracovali v zahraničí. Šlo o jedinou banku, která směla vést devizové a tuzexové účty. Na konci 80. let spravovala více než 120 tisíc účtů.

Nákup v Tuzexu byl tehdy jedinou možností, jak nakoupit lepší zboží ze zahraničí. Tuzexová konta zanikla až v roce 1992 po příjetí novely devizového zákona. Tehdy byly také zrušené oblíbené tuzexové poukázky neboli tzv. bony.

Infobox: Co to byl Tuzex?

Tuzex byla v dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční, zejména západní zboží, které nebylo v normální síti prodejen k dispozici. Valuty československé koruny nebyly přijímány. Název Tuzex bylo zkratkové slovo utvořené ze slov tuzemský export. Obchody sloužily k odčerpání valut zahraničních měn od obyvatelstva. (Zdroj: Wikipedie)

Vkladní knížky, novomanželské půjčky a sporožirové účty

Tyto tři produkty se staly jakýmsi symbolem osmdesátých let v oblasti finančnictví a jednalo o nejvýznamnější produkty České státní spořitelny. Veškeré služby (vklady, vedení účtu, vkladní knížky, platební příkazy a další) poskytovala svým klientům zadarmo.

Vkladní knížky byly velmi oblíbené a to zejména ty bez výpovědní lhůty a s úrokovou sazbou 2 procenta ročně a s roční výpovědní lhůtou a úrokovou sazbou ve výši 4 procenta ročně. Tyto knížky tvořily 87 procent celkového objemu vkladů. V roce 1989 činil počet vkladních knížek neuvěřitelných 14,812 milionu kusů.

Vkladní knížku bylo možné založit na tzv. doručitele či na jméno. Aby byla zajištěná ochrana, bylo při žádosti o výplatu nutné sdělit například heslo nebo přivést určitou osobu. V mnoha případech byla výplata podmíněna vznikem události, například když dítě dosáhlo plnoletosti a podobně. Peníze z vkladní knížky bylo možné vydat pouze na pobočce, která ji vydala.

Sporožirové účty přišly na trh v roce 1972 a umožňovaly hotovostní i bezhotovostní operace. V roce 1988 jich bylo 1,5 milionu a uloženo na nich bylo více než 7,5 miliardy korun. Ke sporožirovým účtům byly vydávány šeky, kterými bylo možné platit ve vybraných obchodech a vybírat hotovost v pobočkách České spořitelny (pozn. kreditní karty k nám přišly až v roce 1988 a první bankomat v roce 1989).

Půjčky samozřejmě existovaly před komunistickým režimem, během něho i nyní. V této době však byly nejoblíbenější novomanželské půjčky, které byly zavedené v roce 1948 jako pomoc mladým lidem po válce. Jejich maximální výše činila 30 tisíc korun a po roce 1987 dokonce 50 tisíc korun a úroková sazba činila 2,5 procenta v případě zařízení bytu a 1 procenta v případě koupě bytu. K půjčce byl nutný ručitel a doba splatnosti byla 10 let.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »