Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

Aktuality

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017 Půjčky Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Mít na svém účtu nebo doma pod peřinou stovky tisíc není běžným jevem. Koupě auta za vlastní finance si může dovolit pouze malé procento lidí. My se proto budeme věnovat dalším třem možnostem. K nákupu auta na splátky se z logických důvodů uchyluje většina lidí. Žádný z uvedených způsobů přitom nelze označit za nejvýhodnější. Každý má své výhody a nevýhody a výběr způsobu se liší případ od případu.

Finanční leasing

Finanční leasing představuje asi nejobvyklejší formu financování auta. Kupující si vybere auto a s leasingovou společností uzavře smlouvu. Po dobu splácení zůstává auto ve vlastnictví leasingové společnosti a do vlastnictví kupujícího přejde až po uhrazení poslední splátky. Kupující je po tuto dobu vedený jako provozovatel. Nastavení leasingu je velmi flexibilní a záleží na dohodě mezi leasingovou společností a jejím zákazníkem. Součástí leasingové smlouvy a tedy i splátek je vždy povinné ručení a havarijní pojištění.

Operativní leasing

Není leasing jako leasing. Zejména střední a velké firmy si oblíbily moderní způsob “nákupu” služebních vozidel. Na mysli máme operativní leasing neboli dlouhodobý pronájem vozidla zahrnující další služby. Auto se tedy nekupuje, ale po celou dobu pronájmu zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti, která se stará o pojištění, kontroly, servisy, opravy a případně i další služby (letní a zimní pneumatiky, nákup dálničních známek apod.).

Jednou z možností financování nákupu
nového vozu je také spotřebitelský úvěr.

Přehledné srovnání půjček

Auto poslouží svému účelu po smluvenou dobu a po uplynutí pronájmu podnikatel obdrží nové vozidlo (operativní leasing se nejčastěji uzavírá na 3-5 let). Za pronájem a služby platí podnikatel měsíční poplatek, přičemž cena operativního leasingu závisí na typu vozidla a počtu pronajatých aut.

Spotřebitelský úvěr

Leasing není jediným způsobem financování auta na splátky. A už vůbec nemusí být nejvýhodnější, jak se lidé domnívají. Díky tomu, že se v posledních letech značně změnil trh s úvěry, lze narazit i na výhodný spotřebitelský úvěr určený přímo k financování auta. Pokud vybraná banka úvěr schválí, získá kupující oproti leasingu jednu zásadní výhodu. Takto zakoupené vozidlo se od okamžiku uhrazení kupní ceny stává jeho vlastnictvím. S autem tedy může nakládat, jak se mu zlíbí. Může jej třeba prodat dříve, než uhradí poslední splátku úvěru.

 

Štítky: finanční leasing | koupě vozidla na leasing | leasing | leasing na auto | operativní leasing | půjčka na auto | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

1 2 3 »