Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> I přesto, že Češi žijí na dluh, se považují za finančně odpovědné

Aktuality

I přesto, že Češi žijí na dluh, se považují za finančně odpovědné

3. 10. 2013 Půjčky Společnost MinBridge Constulting provedla výzkum Den finanční gramotnosti, ze kterého vyplynuly velmi zajímavé údaje. Ačkoli 41 procent Čechů žije na dluh nebo od výplaty k výplatě, domnívají se, že s penězi umí dobře hospodařit. To si myslí dokonce devět z deseti Čechů.

Skutečnost je přitom taková, že více jak pětina lidí žije doslova od výplaty k výplatě, a další pětina si neváhá dopomoci úvěrem. „Češi o sobě mají v oblasti financí nereálnou představu. Žít od výplaty k výplatě, nebo dokonce na dluh, rozhodně není finančně zodpovědné,“ komentovala výsledky výzkumu Lada Kičmerová ze společnosti Partners.

Půjčky mohou v životě dobře posloužit. Mělo by však vždy jít o rozvážné rozhodnutí tak, aby půjčka výrazně nenarušila pravidelný rozpočet.

Polovina domácnosti si zapisuje své příjmy a výdaje

Odborníci doporučuj9 si vést rozpočet domácnosti a mít tak přehled o svých příjmech i výdajích. Tím se řídí 52 procent z oslovených. Oproti roku 2011 se v tomto směru Češi viditelně zlepšili. Tehdy si své příjmy a výdaje zapisovala pouze třetina lidí.

Nejčastěji si lidé příjmy a výdaje evidují v papírové formě a vedou ženy. Muži naopak dávají přednost elektronické evidenci ať už v excelu nebo wordu. Každý desátý Čech využívá k vedení rozpočtu dokonce specializovanou aplikaci.

Vyberte si nejvýhodnější půjčky přesně podle Vašich představ na našem portálu.

Češi šetří, ale málo

Stále více Čechů se snaží vytvořit si rezervu pro případy nečekaných výdajů. Z výzkumu vyplynulo, že pětina z dotázaných lidí je schopna měsíčně ušetřit i více než pětinu ze svého příjmu. Třetina uspoří 10 až 20 procent ze svého příjmu a další třetina 10 procent. Ani korunu neušetří celá pětina lidí. Skutečnou rezervu mají vytvořenou tři čtvrtiny lidí. Nejedná se však o žádné vysoké částky. Lidé by s ní nedokázali vydržet ani tři měsíce. „Krátkodobá finanční rezerva slouží v případě nečekaného výpadku příjmu, například při ztrátě zaměstnání či delší nemoci. Měla by být ve výši pokrývající náklady na domácnost zhruba v období tří až šesti měsíců,“ uvedla Kičmerová.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »