Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak na osobní bankrot?

Aktuality

Jak na osobní bankrot?

19. 1. 2015 Půjčky Náročný životní styl či nečekané problémy mohou uvést lidi do dluhové pasti, ze které není cesty ven. Jedním z možných řešení může být již od roku 2007 osobní bankrot. V loňském roce o osobní bankrot zažádaly desítky lidí a jejich počet stále narůstá. Podívejme se blíže, jak takový osobní bankrot probíhá.

Půjčky vypadají na první pohled velmi snadno. Bohužel ne všichni si uvědomují, že půjčky je nutné splácet. Někteří se tak dostanou do finančních problémů, ve kterých si již nedokáží poradit. Mnoho lidí se proto rozhodne pro osobní bankrot. Počet lidí, kteří o osobní bankrot žádají, neustále narůstá. Potvrzují to čísla, která uvádí finanční poradny.

Například Občanská poradna v Mostě hovoří o více než 1 300 dotazech ohledně osobního bankrotu. "Počet zájemců o toto řešení dluhů se rok od roku zvyšuje," uvedla Markéta Strížová, vedoucí Občanské poradny působící pod hlavičkou Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ta rovněž řekla, že se velmi často jedná o zaměstnané lidi, kteří však nevydělávají dost, aby své závazky mohli řádně splácet.

Lidé začínají řešit finanční problémy pozdě

Občanské porady řeší desítky až stovky případů ročně. Ne vždy se přitom jedná o sociálně slabé jedince s nízkou finanční gramotností. Mnohdy jsou to zaměstnaní lidé, kteří však přecenili své síly. Zaměstnanci poraden se snaží pomoci tím, že hledají vhodné řešení. "Pomáháme jim s vypracováním splátkových kalendářů pro věřitele a případně s podáním návrhu na oddlužení ke krajskému soudu," řekla dále Markéta Střížová.

Další skupinou jsou lidé, na které byla uvalená exekuce. I těm se snaží pomoci. "V takovém případě se snažíme odvrátit riziko nařízení jejího výkonu, popřípadě najít takové řešení, aby exekuce klienta co nejméně paralyzovala," uvedla Markéta Strížová. Hlavním problémem je však fakt, že lidé odkládají řešení problémů až na poslední chvíli. Ve chvíli, kdy se obrátí na poradnu, je často již pozdě. A právě u těchto případů je řešením žádost o osobní bankrot.

Podmínky osobního bankrotu

O osobní bankrot může požádat osoba, která dluží více věřitelům, není schopna své závazky splácet a je v prodlení se splátkou více než 30 dnů po splatnosti. Dlužník je tedy dlužen dvěma a více věřitelům a své závazky není schopen dlouhodobě splácet. V takovém případě může dlužník zažádat o osobní bankrot. O žádosti rozhoduje soud, který může žádost zamítnout, pokud:

  • lze se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník sleduje podáním návrhu nepoctivý záměr
  • hodnota plnění, kterou by v případě schválené žádost obdrželi věřitelé, jejichž pohledávky nejsou zajištěny, bude nižší než 30 procent z jejich pohledávek
  • návrh na povolení osobního bankrotu podala znovu osoba, o jejímž návrhu na povolení oddlužení bylo již dříve insolvenčním soudem rozhodnuto
  • dosavadní výsledky řízení dokládají lehkomyslný nebo nedbalý přístup dlužníka k plnění povinností v rámci insolvenčního řízení

Štítky: bankrot | dluhy | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »