Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak na úvěrový registr?

Aktuality

Jak na úvěrový registr?

8. 11. 2011 Půjčky

Úvěrový, bankovní nebo prostě registr dlužníků. Pokud se rozhodnete zažádat si o půjčku, kreditní kartu nebo hypoteční úvěr, jistě jeden z těchto pojmů uslyšíte. K čemu je registr dobrý? Co registr dlužníků přesně je? Jaké druhy a typy můžeme v České republice najít a jak poznám, jestli se v něm nacházím? Všechny tyto otázky Vám nyní zodpovíme.Co je úvěrový registr?

Obecně řečeno je úvěrový registr databáze dlužníků. Nejsou zde ovšem pouze lidé, kteří včas nesplácejí úvěry. K zápisu do registru dlužníků stačí nesplnit jakýkoliv finanční závazek vůči fyzické nebo právnické osobě. Mohou to být i platby za telefon, energie, kreditní karty, nájem apod.

Účelem úvěrového registru je především shromažďovat informace o dlužnících a poskytovat je dalším věřitelům. Ti se tak mají možnost přesvědčit, jestli je bezpečné konkrétnímu člověku půjčit nebo ne.

Existují dva druhy registrů. Pozitivně-negativní a negativní. Mluvíme-li o negativním úvěrovém registru, myslíme tím doopravdy pouze databázi osob, které nejsou schopny dostát svým závazkům a své dluhy neplatí. Naproti tomu v pozitivně-negativním registru jsou zapsány všechny osoby, a to i ty, které vše splácí včas a bez problémů.

V České republice máme tyto úvěrové registry:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Centrální registr úvěrů (CRÚ)
  • SOLUS

Jak zjistím, jestli jsem zapsán v úvěrovém registru?

O tom jestli máte nebo nemáte zápis v registru, rozhoduje především to, u jaké banky nebo společnosti jste si půjčili. V případě, že potřebujete vědět, jestli jste zapsáni (například kvůli žádosti o úvěr), stačí pouze poslat žádost o výpis a zaplatit poplatek v rozmezí 100 – 400 Kč. Každá žádost o výpis musí obsahovat úředně ověřený podpis.

Výše poplatků se liší podle jednotlivých registrů:

  • Bankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Nebankovní registr klientských informací – 100 nebo 200 Kč
  • Centrální registr úvěrů – 400 Kč
  • SOLUS – 135 Kč

Když si chci půjčit …

Nejčastěji využívají úvěrový registr právě bankovní společnosti při jednání s klientem a schvalování spotřebitelského úvěru. Už před samotnou žádostí o půjčku je proto dobré vědět, jestli jste vedeni v registru a hlavně, jestli daná banka do registru vůbec nahlíží.

Pokud potřebujete půjčit a víte, že v registru dlužníků zapsáni nejste, využijte služeb CitiBank, České spořitelny nebo Home Credit a žádejte o úvěr přímo zde. Úvěr ovšem můžete velmi snadno získat i v případě, že zápis v registru máte. Existují totiž také společnosti, jako například Vitacredit, Ferratum a Provident, které do úvěrových registrů nenahlížejí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »