Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak najít díru v rodinném rozpočtu

Aktuality

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016 Půjčky Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Výdaje v domácnosti můžou být velmi variabilní. Záleží hlavně na tom, kolik členů v domácnosti žije a jaké mají zvyky. Dva pracující partneři bez dětí nejspíš nebudou mít s pokrytím všech výdajů ani s pravidelnými měsíčními úsporami nejspíš velký problém. Mladá rodina s více dětmi však už musí své výdaje více sledovat a hlídat. Konsolidace a sledování měsíčních rodinných výdajů je přitom docela jednoduchá záležitost. A vůbec přitom nemusíte vést domácí účetnictví. Připravte se ale, že jde trochu o běh na dlouhou trať a svůj domácí finanční systém budete muset trochu ladit. Je potřeba také jistá dávka vytrvalosti a pevné vůle.

Krok 1: Shrňte si všechny příjmy

Začneme tím příjemnějším a sečteme si všechny rodinné příjmy. Jde zejména o výplaty, eventuální rodičovské či jiné příspěvky, prostě o všechny příjmy, které každý měsíc všichni členové domácnosti vytvoří. Příjmy si sečtěte a součet si poznamenejte.

Krok 2: Shrňte všechny výdaje

Na straně výdajů to bude složitější. Nejdříve shromážděte všechny výdaje, které v daný měsíc máte. Zní to složitě, ale s trochou úsilí to jde. Výstupem bude seznam výdajů s jejich označením a částkou. Důležité je, abyste do seznamu zadali co nejvíce položek. A to jak pravidelné platby (nájemné, splátky dluhů, energie, internet atd.), tak i „víceméně pravidelné“ výdaje (sport, kultura, vzdělávání) a odhad nepravidelných výdajů.

Nezapomeňte ani na roční pravidelné výdaje. Pokud máte auto, shrňte si zhruba jeho roční náklady na provoz (benzín, opravy, pojištění) a rozpočítejte je na měsíční položky – vydělte je dvanácti. Podobně rozpočítejte na měsíc všechny další nezbytné ročně placené výdaje, jakou jsou třeba různá pojištění či daně.

Krok 3: Proveďte analýzu výdajů

Jakmile máte všechny výdaje pohromadě, projděte si je jeden za druhým a pečlivě u každého zvažte, zda jej musíte nebo chcete platit. U splátek hypotéky asi nebude příliš co řešit, ale třeba náklady na internet, mobilní telefony či předplatná časopisů většinou jdou nějakým způsobem redukovat. Hodně velkou položkou bývají také výdaje na jídlo v restauracích. Víc vařit doma se vyplatí. To samé lze říci o dalších službách. Rozlišujte, co je pouhý rozmar a statusový symbol a co opravdu potřebujete.

Cesta k úsporám obálková metoda

A jak potom nějakou tu korunu měsíčně ušetřit? Mnoho lidí se shoduje, že nejúčinnější je tzv. obálková metoda. Vezmete své měsíční příjmy, od nich odečtěte všechny nezbytné bezhotovostní výdaje a zbytek vyberte v hotovosti v menších bankovkách. Na jednotlivé skupiny výdajů si pak vytvořte obálky a patřičnou hotovost do nich vložte. Z obálek pak příslušné výdaje v daném měsíci hradíte.

Obálková metoda je pracná a trochu i náročná. Často se stane, že v nějaké obálce prostě peníze nezbudou a musíte své výdaje hodně omezit. První měsíc je také nutné brát jako zkušební, a teprve po čase vám obálky přinesou pozitivní efekt – naprostý přehled o výdajích, úspory a možná i drobnou změnu spotřebního chování. A to není k zahození.

Štítky: analýza výdajů | jak ušetřit | jak ušetřit | obálková metoda | rozpočet domácnosti | úspory v rozpočtu | Úspory.cz |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »