Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Jak zažádat o výpis z registru dlužníků

Aktuality

Jak zažádat o výpis z registru dlužníků

18. 12. 2013 Půjčky Ztrácíte přehled o svých závazcích nebo se jen chcete ujistit, zda nejste uvedeni v některém z registru dlužníků? Zažádejte si o výpis. V registru dlužníků jsou uvedeny záznamy o všech úvěrech, pořízení kreditní karty i nesplacených závazcích.

Pokud si chcete ověřit, jak na to se svým záznamem v registru či registrech jste, můžete si jednoduše zažádat o výpisy. Někdy postačí SMS, někdy je nutná žádost zaslaná poštou či dokonce osobní návštěva.

Jaké informace a jak dlouho se v registrech uchovávají

Registru dlužníků existuje několik a to jak v bankovním tak i nebankovním sektoru. Registry jsou vzájemně propojené a poskytovatelé úvěru mohou informace sdílet. Registry obsahují informace o závazcích klientů bank, nebankovních úvěrových a leasingových společností, ale také pojišťoven, telefonních operátorů i energetických společností. Záznamy se liší dle toho, zda splácíte včas nebo nikoliv.

V bankovních registrech se informace uchovává po dobu jednoho roku až čtyř let po splacení úvěru a to od chvíle, kdy u banky podáte žádost o úvěr. Informace jsou v registru umístěny i v případě, kdy úvěr nedostanete. Pokud úvěr dlužník nespláce včas nebo vůbec, bude jeho jméno zařazeno také na seznam registru dlužníků SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům). Zde jsou informace uloženy po dobu tří let.

Na výpis si můžete počkat až jeden měsíc

Osobně si můžete výpis z Bankovního či Nebankovního registru vyzvednout na adrese: Na Vítězné pláni, Praha 4 na základě vyplněného formuláře s úředně ověřeným podpisem. Pokud Vám nevadí lhůta 30 dnů, uhradíte 100 korun. Pokud trváte na okamžitém zpracování, připravte si 200 korun. Pokud si necháte výpis zaslat poštou, zaplatíte navíc poštovné.

Výpis z registru SOLUS stojí 218 korun a můžete o něj zažádat pouze písemně. Možnosti je také zaslání výpisu prostřednictvím SMS. Nejprve zaplatíte 98 korun za vygenerování unikátního kódu, který Vám následně přijde poštou. Samotný SMS výpis stojí 99 korun.

Nesrovnalosti v registru?

Pokud se Vám bude zdát, že ve výpisu je nesrovnalost nebo dokonce chyba, obraťte se na provozovatele registru. Ten zajistí opravu údajů, pokud chybu prokážete. „Pokud zjistíte, že máte zápis v registru dlužníků, o kterém jste neměli tušení, vyžádejte si výpis z registrů SOLUS. Z něj zjistíte, co zapříčinilo uvedení vašeho jména v registru. Jakmile se dozvíte, že máte například pohledávku u leasingové společnosti, ozvěte se přímo dané společnosti a problém řešte napřímo s ní. Pokud věřiteli dokážete, že jste v seznamu uvedeni neprávem, věřitel podá návrh na výmaz z registru. Pak už si jen pohlídejte, že k výmazu opravdu došlo,“ radí Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »

;