Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let
Aktuality

Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let

5. 1. 2015 Půjčky O letošních Vánocích Češi utráceli více než v loňském roce. Bohužel však ne za vlastní peníze, ale velmi často si na vánoční dárky brali půjčky. Podle statistik úvěrových společností si půjčku na dárky vzal každý šestý Čech.

Předvánoční období znamená pro úvěrové společnosti vyšší zisky. Důvodem jsou právě vánoční půjčky, které narostou až o desítky procent. To platí zejména pro nebankovní společnosti, které poskytují spíše nižší půjčky. Počet “vánočních půjček” v jejich případě může tvořit až 75 procent z celkového ročního objemu poskytnutých půjček.

„Dá se říct, že zájem pomalu začíná v říjnu, začátkem listopadu sílí a v prosinci je pak v souvislosti s Vánoci nejsilnější. Lidé si berou úvěry, ale hlavně se navyšuje elektronika, kterou si kupují na splátky," sdělila Barbora Minksová, mluvčí úvěrové společnosti Cetelem.

Vyšší půjčky zaznamenávají také banky. „Před Vánoci je o ně vždy větší zájem. Před koncem roku registrujeme zvýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o deset až patnáct procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos. Obecně můžeme říct, že největší zájem o spotřebitelské úvěry bývá v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je na jižní Moravě kolem sto dvaceti tisíc korun," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Průměrná půjčka na vánoční dárky činí 7 300 korun

Češi mají rádi Vánoce a rádi nadělují dárky. Bohužel se kvůli nim velmi často zadluží a to nejen na pár měsíců, ale i na několik let. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řadu let,“ varuje před vánočními půjčkami Jan Malý ze společnosti VPI CZ, která se specializuje na insolvence.

Nejvíce jsou zrádné drobné půjčky do výše 4 999 korun, které nespadají pod zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé velmi často neznají svá práva a ani se o ně nezajímají. Půjčku si tak často vezmou od pochybné společnosti a to je jen malý krůček od velkých finančních problémů. U těchto půjček nemají spotřebitelé nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy a také nemohou půjčku splatit předčasně. Poskytovatelé navíc nemusí zkoumat bonitu klienta, a proto půjčku snadno získají i již zadlužení lidé.

„Úvěry s jistinou do 5 000 korun podléhají pouze obecné právní úpravě obsažené v novém občanském zákoníku. Podstatné je, že spotřebitel v takovém případě nemá nárok například na předsmluvní informace a vysvětlení podstatných náležitostí smlouvy, včetně např. informací o RPSN, a celkově je jeho právní postavení mnohem slabší než podle zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůraznil Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.

Plánuje vláda novelu zákona o spotřebitelském úvěru?

Finanční odborníci a lidé z nejrůznějších finančních poraden na nedostatky v zákoně upozorňují dokola. Ministerstvo financí tvrdí, že na změně pracuje a chystá novelu, která zruší spodní hranici pro spotřebitelské úvěry. „Jsme přesvědčeni, že zrušení spodního limitu by trh nebankovních úvěrů vyčistilo od nesolidních poskytovatelů a významně by zvýšilo bezpečí a komfort zákazníků,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

Štítky: dluhy | půjčky | úvěrové registry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Drahé půjčky v Česku

18. 4. 2019

Zadluženost českých domácností stále stoupá. Může za to jednak příznivá ekonomická situace, která tlačí úrokové sazby stále níž, a jednak i konkurence napříč poskytovateli úvěrů. Aby nepřišli o výhodný byznys, půjčují i méně bonitním klientům. V poslední době napomáhá dostupnosti půjček i technologický rozvoj – můžete si žádost vyplnit v klidu z domova, třeba u šálku dobré kávy.

Celá aktualita

Politici navrhují zastropovat maximální výši úrokových sazeb u spotřebitelských půjček

3. 4. 2019

Podle politiků KSČM a SPD je to způsob, jak přistřihnout křidélka úvěrovým firmám těžících z nemorálně vysokých úroků. Negativním důsledkem stanovení maximální výše úroku u půjček však může být vymýcení populárních krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček. Finanční specialisté poukazují na to, že jde o protispotřebitelský krok.

Celá aktualita

Bez banky či do banky? Nespalte se při poptávce po půjčce

22. 2. 2019

Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Naopak musíte zbystřit okamžitě, kdy uvidíte cokoliv podezřelého. Jinak vás jeden podpis může vyjít opravdu pěkně draho.

Celá aktualita

Moc, nebo málo? Zvolte správnou výši půjčky

8. 2. 2019

Poohlížíte se po půjčce? Nejspíš jste si už spočítali, kolik si potřebujete půjčit, ale také kolik celkem zaplatíte. A tak se nabízí úvaha, že čím nižší půjčka bude, tím lépe. Jenže co když přijdou nečekané výdaje a původní částka vám nakonec nebude stačit?

Celá aktualita

Šťastné a veselé - zájem o vánoční půjčky je vyšší až o 20 %

28. 12. 2018

Už od začátku listopadu nás všudypřítomná vánoční výzdoba upozorňuje na blížící se Vánoce. Sice se jím říká svátky klidu a míru, pro spousty lidí jsou to spíše dny plné stresu. V touze obdarovat své blízké úžasnými dárky, se lidé rok co rok neúměrně zadlužují. Prvotní nadšení z dárků však ochladne s první splátkou.

Celá aktualita

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality