Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let
Aktuality

Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let

5. 1. 2015 Půjčky O letošních Vánocích Češi utráceli více než v loňském roce. Bohužel však ne za vlastní peníze, ale velmi často si na vánoční dárky brali půjčky. Podle statistik úvěrových společností si půjčku na dárky vzal každý šestý Čech.

Předvánoční období znamená pro úvěrové společnosti vyšší zisky. Důvodem jsou právě vánoční půjčky, které narostou až o desítky procent. To platí zejména pro nebankovní společnosti, které poskytují spíše nižší půjčky. Počet “vánočních půjček” v jejich případě může tvořit až 75 procent z celkového ročního objemu poskytnutých půjček.

„Dá se říct, že zájem pomalu začíná v říjnu, začátkem listopadu sílí a v prosinci je pak v souvislosti s Vánoci nejsilnější. Lidé si berou úvěry, ale hlavně se navyšuje elektronika, kterou si kupují na splátky," sdělila Barbora Minksová, mluvčí úvěrové společnosti Cetelem.

Vyšší půjčky zaznamenávají také banky. „Před Vánoci je o ně vždy větší zájem. Před koncem roku registrujeme zvýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o deset až patnáct procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos. Obecně můžeme říct, že největší zájem o spotřebitelské úvěry bývá v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je na jižní Moravě kolem sto dvaceti tisíc korun," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Průměrná půjčka na vánoční dárky činí 7 300 korun

Češi mají rádi Vánoce a rádi nadělují dárky. Bohužel se kvůli nim velmi často zadluží a to nejen na pár měsíců, ale i na několik let. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řadu let,“ varuje před vánočními půjčkami Jan Malý ze společnosti VPI CZ, která se specializuje na insolvence.

Nejvíce jsou zrádné drobné půjčky do výše 4 999 korun, které nespadají pod zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé velmi často neznají svá práva a ani se o ně nezajímají. Půjčku si tak často vezmou od pochybné společnosti a to je jen malý krůček od velkých finančních problémů. U těchto půjček nemají spotřebitelé nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy a také nemohou půjčku splatit předčasně. Poskytovatelé navíc nemusí zkoumat bonitu klienta, a proto půjčku snadno získají i již zadlužení lidé.

„Úvěry s jistinou do 5 000 korun podléhají pouze obecné právní úpravě obsažené v novém občanském zákoníku. Podstatné je, že spotřebitel v takovém případě nemá nárok například na předsmluvní informace a vysvětlení podstatných náležitostí smlouvy, včetně např. informací o RPSN, a celkově je jeho právní postavení mnohem slabší než podle zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůraznil Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.

Plánuje vláda novelu zákona o spotřebitelském úvěru?

Finanční odborníci a lidé z nejrůznějších finančních poraden na nedostatky v zákoně upozorňují dokola. Ministerstvo financí tvrdí, že na změně pracuje a chystá novelu, která zruší spodní hranici pro spotřebitelské úvěry. „Jsme přesvědčeni, že zrušení spodního limitu by trh nebankovních úvěrů vyčistilo od nesolidních poskytovatelů a významně by zvýšilo bezpečí a komfort zákazníků,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

Štítky: dluhy | půjčky | úvěrové registry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018

Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

1 2 3 »