Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let

Aktuality

Kvůli Vánocům se lidé zadluží i na několik let

5. 1. 2015 Půjčky O letošních Vánocích Češi utráceli více než v loňském roce. Bohužel však ne za vlastní peníze, ale velmi často si na vánoční dárky brali půjčky. Podle statistik úvěrových společností si půjčku na dárky vzal každý šestý Čech.

Předvánoční období znamená pro úvěrové společnosti vyšší zisky. Důvodem jsou právě vánoční půjčky, které narostou až o desítky procent. To platí zejména pro nebankovní společnosti, které poskytují spíše nižší půjčky. Počet “vánočních půjček” v jejich případě může tvořit až 75 procent z celkového ročního objemu poskytnutých půjček.

„Dá se říct, že zájem pomalu začíná v říjnu, začátkem listopadu sílí a v prosinci je pak v souvislosti s Vánoci nejsilnější. Lidé si berou úvěry, ale hlavně se navyšuje elektronika, kterou si kupují na splátky," sdělila Barbora Minksová, mluvčí úvěrové společnosti Cetelem.

Vyšší půjčky zaznamenávají také banky. „Před Vánoci je o ně vždy větší zájem. Před koncem roku registrujeme zvýšení zájmu o úvěry oproti letnímu období zhruba o deset až patnáct procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos. Obecně můžeme říct, že největší zájem o spotřebitelské úvěry bývá v listopadu, konkrétně v jeho druhé polovině. Průměrná poskytnutá výše půjčky v tomto období je na jižní Moravě kolem sto dvaceti tisíc korun," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Průměrná půjčka na vánoční dárky činí 7 300 korun

Češi mají rádi Vánoce a rádi nadělují dárky. Bohužel se kvůli nim velmi často zadluží a to nejen na pár měsíců, ale i na několik let. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řadu let,“ varuje před vánočními půjčkami Jan Malý ze společnosti VPI CZ, která se specializuje na insolvence.

Nejvíce jsou zrádné drobné půjčky do výše 4 999 korun, které nespadají pod zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé velmi často neznají svá práva a ani se o ně nezajímají. Půjčku si tak často vezmou od pochybné společnosti a to je jen malý krůček od velkých finančních problémů. U těchto půjček nemají spotřebitelé nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od podpisu smlouvy a také nemohou půjčku splatit předčasně. Poskytovatelé navíc nemusí zkoumat bonitu klienta, a proto půjčku snadno získají i již zadlužení lidé.

„Úvěry s jistinou do 5 000 korun podléhají pouze obecné právní úpravě obsažené v novém občanském zákoníku. Podstatné je, že spotřebitel v takovém případě nemá nárok například na předsmluvní informace a vysvětlení podstatných náležitostí smlouvy, včetně např. informací o RPSN, a celkově je jeho právní postavení mnohem slabší než podle zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůraznil Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.

Plánuje vláda novelu zákona o spotřebitelském úvěru?

Finanční odborníci a lidé z nejrůznějších finančních poraden na nedostatky v zákoně upozorňují dokola. Ministerstvo financí tvrdí, že na změně pracuje a chystá novelu, která zruší spodní hranici pro spotřebitelské úvěry. „Jsme přesvědčeni, že zrušení spodního limitu by trh nebankovních úvěrů vyčistilo od nesolidních poskytovatelů a významně by zvýšilo bezpečí a komfort zákazníků,“ říká Kateřina Černovská, předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ).

Štítky: dluhy | půjčky | úvěrové registry |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »