Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Majetek poškozený při živelné události lze obnovit díky výhodnému úvěru od státu

Aktuality

Majetek poškozený při živelné události lze obnovit díky výhodnému úvěru od státu

1. 12. 2014 Půjčky Lidé, jejichž majetek byl poškozený či zničený jakoukoliv živelnou událostí, mohou nyní získat výhodný úvěr od státu. Dosud bylo možné získat takový úvěr pouze v případě, kdy majetek poškodila povodeň. Další mimořádné dotace musela schválit vláda.

Živelné katastrofy nejsou výjimkou a desítkám lidem ročně poničí či dokonce zničí majetek některá ze živelných událostí, jako je například povodeň, záplava, vichřice, krupobití, požár, blesk a další. Stát těmto lidem, kteří následkem takové živelné události nemají například kde bydlet, poskytuje výhodné úvěry s nízkou úrokovou sazbou. Doposud však bylo možné nezávisle na rozhodnutí vlády poskytovat tyto úvěry pouze v případě škod způsobených povodní.

"Důvodem návrhu je připravit sjednocený nástroj na poskytování následné podpory bydlení poskytované při postižení živelní pohromou, jehož garantem je ministerstvo pro místní rozvoj a Státní fond rozvoje bydlení," uvedlo ministerstvo místního rozvoje.

"Primární snaha je, aby obzvláště u živelních katastrof, jako je povodeň, bylo možné pomoci těmto lidem, tak aby byly fyzickým i právnickým osobám poskytnuty úvěry na opravu a výstavbu bydlení. Nejedná se tedy pouze o povodně a nejedná se pouze o fyzické osoby," dodal také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Infobox: Co je to živelná událost?

Živelná událost je taková událost, která nastává v důsledku lidské nebo přírodní činnosti a ničivě postihuje přírodu nebo společnost. Jedná se o nečekanou událost velkého rozsahu, která negativním způsobem pozměňuje předchozí stav prostředí. Podle definice Interpolu ji charakterizuje buď velký počet lidských obětí, nebo rozsah škod, který není možné zvládnout běžnými a místními prostředky. Předpokládá se, že katastrofa je výsledkem pouhých náhodných událostí, které na sebe navazují a zvyšují svůj dopad. (Zdroj: Wikipedie)

Úroková sazba pouze 2 procenta

V roce 2001 došlo na území České republiky k rozsáhlým povodním, které zničily obydlí stovkám lidem. Aby vláda těmto lidem pomohla, zřídila program na odstraňování škod, který vláda později rozšířila i na další povodně.

V současné době poskytuje Státní fond rozvoje bydlení úvěr všem domácnostem, kterým povodeň zničila dům či byt. Na opravu domu je možné získat maximálně 850 tisíc korun s úrokovou sazbou ve výši pouhých 2 procenta. Doba splatnosti činí až 20 let. Pokud došlo ke škodám pouze na vybavení domácnosti, pak je možné získat úvěr v maximální výši 150 tisíc korun se stejnou úrokovou sazbou. Peníze je možné použít pouze na opravu bytů a domů a poškozeného vybavení.

V roce 2013 bylo vyplaceno celkem 61 milionu korun

Dotace poskytuje také ministerstvo místního rozvoje ze svého běžného rozpočtu. Například v roce 2013 bylo 2055 domácnostem vyplaceno více než 61 milionu korun. Ministerstvo místního rozvoje však posílá dotace zejména obcím a krajům za účelem obnovy obecního a krajského majetku. Ty v loňském roce obdržely více než 316 milionu korun. A to šlo pouze o první kolo. Druhé kolo bylo vyhlášeno v červnu letošního roku. Výsledky žádostí a výše poskytnutých dotací však dosud nebyly zveřejněné.

Pro letošní rok ministerstvo místního rozvoje vyčlenilo celkem 50 milionu korun pro obce a kraje, budou-li řešit odstranění škod způsobených živelnými událostmi (např. silný vítr a vichřice). Peníze mohou obce či kraje použít k obnově obecního či krajského majetku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »