Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ministerstvo financí chystá plošnou regulaci půjček

Aktuality

Ministerstvo financí chystá plošnou regulaci půjček

18. 5. 2015 Půjčky V současné době se zákon o spotřebitelském úvěru vztahuje pouze na půjčky od výše 5 000 korun. Toho využívají úvěrové společnosti, které nabízí drobné úvěry s vysokým úrokem. To se nelíbí ministerstvu financí, které v rámci novely zákona plánuje zavést plošnou regulaci všech úvěrů.

Ministerstvo financí oznámilo, že příští novela zákona o spotřebitelském úvěru bude obsahovat zásadní změny. Ty se budou týkat všech půjček, tedy i těch pod 5 000 korun. Tzv. mikropůjčky zahltily trh. Důvodem je fakt, že se na ně dosud nevztahuje žádná právní úprava. 

Poskytovatelé půjček do výše 5 000 korun totiž nejsou povinni informovat spotřebitele o podmínkách půjčky (RPSN, úroková sazba, sankce, atd.). Pokud si je on sám nezjistí a neověří, může se dostat do závažných finančních problémů. Úvěrové společnosti také neprověřují bonitu a naopak jsou si vědomi faktu, že mnozí klienti nebudou schopni půjčku splácet. Sankční poplatky a pokuty tvoří jejich další příjem. Spotřebitel navíc nemá právo od takové půjčky odstoupit do 14 dnů. 

Stane se lichva konečně minulostí?

Mnohé úvěrové společnosti kazí pověst celého trhu tím, že poskytují půjčky s úrokem vyšším, než je obvyklé. Tohoto nedostatku hojně využívají také “lichváři”, kteří půjčky uměle dělí do více půjček nebo do smlouvy úmyslně uvádí nižší částku. 

Co je lichva?
Lichvu definuje nový občanský zákoník jako nepřiměřený zisk poskytovatele půjčky v důsledku přemrštěného úroku a podvodně narafičeným sankcím. Zákon však nestanovuje od jaké konkrétní výše půjčky a úroků může být půjčka označená za lichvu. České soudy se obviněním z lichvy zabývají zpravidla u půjček s úrokovou sazbou nad 60 procent.

Lichvy se dopustí ten,  kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede. 

Od počátku roku 2014 je lichva považována za trestný čin. Lichvu je však velmi těžké prokázat. “Pro stanovení lichvy musí být splněny tři podmínky, prvně lichvář musí získat plnění, které je v hrubém nepoměru s tím, co musel plnit on, za druhé tu je tíseň, nezkušenost atd. druhé strany a za třetí, tuto tíseň či jiné vyjmenované okolnosti musí protistrana zneužít k tomu prospěchu, který je v hrubém nepoměru. Pouze při splnění těchto tří podmínek zároveň můžeme mluvit o lichvě,” vysvětluje právník a mediátor Petr Němec.

Úroky i přes 4 000 procent

V českých podmínkách není neobvyklé narazit na půjčky s úrokem až 100 procent za každý den. Jelikož současné zákony nestanovují maximální procentuální hranici úrokové sazby, od níž by byla půjčka považována za lichvu, objevují se běžně půjčky s RPSN větším než 4 000 procent.

Současná situace je podle vlády neúnosná, a proto rozhodla učinit zásadní krok, aby ji zamezila. Novela zákona o spotřebitelském úvěru se proto bude vztahovat na všechny půjčky a úvěry bez rozdílu částky. Zároveň by mělo dojít ke sjednocení dohledu na bankami a nebankovními úvěrovými společnostmi. Kontrolu by měla údajně převzít Česká národní banka. 

Ta však tvrdí, že v souvislosti s tím je nutné zavést přísnější podmínky pro provozování této činnosti. Dnes totiž nebankovní půjčky poskytuje na 50 tisíc menších i větších společností. Takové množství není možné řádně kontrolovat. Podobné regulace a zásahy státu však mají za následek omezení svobodného podnikání. Na stranu druhou se jedná o prospěšné kroky vůči spotřebitelům.

Štítky: lichva | mikropůjčka | porovnání půjček | půjčka přes internet | půjčky | zákon o spotřebitelském úvěru |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »