Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení
Aktuality

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje snadnější oddlužení

30. 4. 2018 Půjčky Podle nového návrhu ministerstva spravedlnosti by mohl vymazat dluhy i ten, kdo nesplatí téměř nic. Změna insolvenčního zákona by měla pomoci zejména dlužníkům, kteří se nachází v úpadku. Současný právní řad jim nedovoluje situaci řešit, a tak se nakonec uchylují do šedé ekonomiky, která jejich stav ještě více zhorší.

Ministerstvo spravedlnosti i insolvenční správci tvrdí, že současná podoba zákona nepomáhá lidem tak, jak by v ideálním případě měla. Proto je nutné zákon změnit tak, aby řešení úpadkové situace nabídl co největším množství lidí a to v různých variantách.

I přes veškeré snahy se dluhy nedaří splácet normální cestou

Nejvíce kritizovanou částí je návrh na sedmileté oddlužení, kdy dlužník věřiteli či věřitelům de facto nezaplatí nic. Poslanci TOP 09 se snaží prosadit minimální částku 10 % z celkové dlužné částky, kterou by musel zaplatit každý dlužník, hnutí STAN zase navrhuje vykonávání veřejných prací, pokud si dlužník není schopen najít práci.

S tím tak úplně nesouhlasí insolvenční správci. Lidé, kteří se dostanou do dluhového kolotoče, mají omezené možnosti řešení. To platí i pro ty, kteří dluhy splácí, nebo se spíše domnívají, že tak činí. I přesto, že každý měsíc platí požadované splátky, jejich dluhy narůstají. Dluhy nemají šanci splatit. Podle ministerstva spravedlnosti by proto insolvenční zákon neměl stanovovat žádnou hranici. Dlužník by však měl povinnost splatit vše, co splatit zvládne.

“Nechci se zastávat ministra spravedlnosti, ale přijde mi to logické, že když někdo není schopen zaplatit, tak je řešen insolvenčním zákonem. Když tam dáme hranici deset, patnáct, dvacet nebo třeba pět procent, tak to znamená, že neumožníme celé řadě lidí řešit svou situaci. Protože co se pak těm lidem reálně nabízí, pokud nejsou schopní tu hranici překročit? A to nejsou jednotky nebo desetitisíce, ale statisíce lidí,” upozorňuje insolvenční správce Oldřich Řeháček.

Splatit co nejvíce za kratší dobu

Návrh zákona přichází s variantou oddlužení na tři roky. Dlužníci by tak získali možnost splatit polovinu všech svých dluhů a zbytek dluhů by jim byl po třech letech odpuštěn. Existují dlužníci, kteří jsou schopni své příjmy a výdaje upravit tak, aby byli schopni se svých dluhů zbavit co nejdřív. I pro věřitele je tato varianta schůdnější, protože se jim zpět vrátí alespoň část půjčených prostředků.

Kontrolou nad dlužníkem by měl být i nadále pověřený insolvenční správce. Ten by měl dohlížet nejen na splácení dluhů, ale i na to, zda je správně zaměstnán. “Řádný správce má pravidelně kontrolovat dlužníka, kontrolovat si, jaká je nabídka práce v místě bydliště dlužníka, a ptát se ho, proč nepracuje za více peněz. Není možné, aby insolvenční správce nechal dlužníka na hůře placené práci, když má možnost získat práci lépe placenou. Insolvenční správce má dohlížet nad tím, že dlužník bude řádně zaměstnán, že vykonává práci, která je nejlépe placená v té oblasti, kde žije. Pokud ale dlužník bude ignorovat to, co po něm chce správce, tak je na správci, aby u soudu navrhl oddlužení zastavit,” dodává Oldřich Řeháček.

 

Štítky: oddlužení | predátorské úvěrování | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Není půjčka jako půjčka. Podrobně jsme porovnali nejoblíbenější půjčky na Úspory.cz

28. 11. 2018

S půjčkami všech typů se poslední dobou přímo roztrhnul pytel. Čert se v nich možná nevyzná, ale vy odteď už ano. Víte, která je výhodná?

Celá aktualita

Při výběru půjčky před výplatou není RPSN nejvhodnější kritérium

26. 10. 2018

RPSN stále zůstává důležitou hodnotou, ale pouze u půjček s delší dobou splatnosti, než činí jeden rok. To však není případ krátkodobých půjček, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádech několika dní až týdnů. Mnohem průkaznější je například rozdíl mezi půjčenou a splacenou částkou.

Celá aktualita

Pravidla hypoték se opět mění. Podle lidí k horšímu

19. 10. 2018

Od začátku října začala platit nová pravidla pro získání úvěru na bydlení - hypotéky. Šance na úspěšné jednání se opět snížily. Zejména lidé s nižšími příjmy a dluhy budou mít velký problém na hypotéku vůbec dosáhnout. Navíc rostou ceny nemovitostí a hypotéky začaly zdražovat.

Celá aktualita

Za posledních 7 let půjčky zlevnily téměř o polovinu

12. 10. 2018

Půjčky jsou stále levnější. Jenom za posledních 7 let kleslo průměrné RPSN téměř o polovinu na 10 %. Postupně také mizí veškeré poplatky související s poskytováním spotřebitelských půjček i hypoték. Přesto české půjčky nadále patří k nejdražším v západní Evropě. Dočkáme se jednou vyrovnaných podmínek?

Celá aktualita

Rizika půjčky ihned na účet bez doložení příjmů

11. 5. 2018

Půjčit si, to není vůbec těžké. V dnešní době plné nabídek a reklam na půjčky, kdy banky i nebankovní společnosti bojují o své klienty, je totiž nutné vycházet klientům maximálně vstříc. Jinak hrozí, že nabídka moc nezaujme.

Celá aktualita

Hypotéka versus stavební spoření: Znáte rozdíl?

23. 4. 2018

Díky státní podpoře je stavební spoření mezi Čechami oblíbené. V současné době je hodně využíváno v podobě překlenovacího úvěru na koupi vlastního bydlení. To se týká zejména domácností, které nemají naspořeno. Stavební spoření v tomto případě nahrazuje vlastní úspory.

Celá aktualita

Od konce května budou stovky úvěrových společnosti bez licence

16. 4. 2018

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinesl zásadní změny. Ty však naplno pocítíme až po osmnácti měsících od jeho uvedení v platnost na konci letošního května, kdy se desítky úvěrových firem ocitnou bez licence nutné k provozování činnosti. Poradíme vám, jak se zachovat, pokud u takové společnosti máte sjednaný úvěr.

Celá aktualita

Typy dlužníků: Patříte mezi příležitostné dlužníky nebo půjčky odmítáte?

5. 2. 2018

Žít na dluh už dávno není nic divného nebo výjimečného. Naopak podstatná většina Čechů splácí nejméně jednu půjčku. Pro některé z nich je přitom půjčka nezbytnost, pro jiné možnost jak rozhazovat peníze, které nemají a nikdy mít nebudou. Víte, do jaké skupiny dlužníků patříte?

Celá aktualita

1 2 3 »