Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Mnohé úvěrové společnosti zneužívají lidi s mentálním postižením

Aktuality

Mnohé úvěrové společnosti zneužívají lidi s mentálním postižením

20. 7. 2015 Půjčky Nad otřesnými praktikami některých úvěrových společností, tzv. lichvářů, rozum zůstává stát. Kvůli snadnému zisku se nebojí zneužívat ani lidí s mentálním postižením, kteří se nemohou nijak bránit. Stát se proto rozhodl zakročit a chystá přísnější zákon o spotřebitelských úvěrech.

Zpřísnění podmínek při poskytování půjček vítá i David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni. Zároveň však zdůrazňuje, že se novela zákona nevěnuje některým specifikům. Jedním z nich je právě zneužívání mentálně postižených osob.

„Návrh zákona je relativně dobrý a reaguje na požadavky praxe. Schází však povinnost poskytovatele úvěru vyžádat si doklad o výši příjmu při schvalování úvěru, nejsou detailněji upraveny databáze klientských informací, nevěnuje se otřesné praxi zneužívání lidí s mentálním postižením, kdy není možné si nikde ověřit diagnostikovanou mentální poruchu,“ poukazuje na nedostatky připravovaného zákona David Šmejkal.

Větší ochrana spotřebitelů a předčasné splacení hypotéky zdarma

Podle Davida Šmejkala návrh obsahuje řadu pozitivních změn, které povedou ke zvýšení ochrany spotřebitelů. Patří sem zavedení 14denní lhůty na rozmyšlenou, ochrana před pádem do dluhové pasti, menší sankce za nesplácení pohledávek, či předčasné splacení hypotéky zdarma.

Se zavedením přísnějších podmínek zároveň poskytovatelům půjček skončí “zlaté časy”. Dnes totiž smí půjčovat peníze doslova každý vybavený vázanou živností “Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“. Nepoctivé praktiky, klamavá reklama a okrádání důvěřivých či neznalých lidí je bohužel každodenní praxí. To by od příštího roku nemělo být možné.

Tresty udělované Českou obchodní inspekcí nejsou nijak závažné. „Zatím jsme se nesetkali se zrušením nebo pozastavením živnostenského oprávnění, vyjma několika firem provozujících zájezdové předváděcí akce pro seniory. To je s podivem zejména u soustavného porušování zákonných pravidel, když Česká obchodní inspekce shledala opakované závažné porušení zákona o spotřebitelském úvěru,“ zdůrazňuje David Šmejkal.

Jaké změny nás čekají?

  • Kontrolou nebankovních poskytovatelů půjček bude pověřená Česká národní banka.
  • Půjčky nebude možné poskytovat živnostenského oprávnění, bez počátečního kapitálu 20 milionů korun, licence od ČNB a složení odborné zkoušky.
  • ČNB bude oprávněná odebrat licenci nepoctivým poskytovatelům půjček.
  • Menší tresty za nesplácení.
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru se bude vztahovat na půjčky v libovolné výši (tedy i pod 5 000 korun).
Neskočte na lep lichvářům a sjednejte si půjčku od ověřených poskytovatelů na Úspory.cz!

Konec drobných půjček?

Nejvíce kritiky dopadá na poskytovatelé drobných půjček do výše 5 000 korun. Ne všichni patří do skupiny lichvářů, bohužel právě oni jim kazí pověst. Poskytovatelé těchto drobných půjček, půjček před výplatou či rychlých půjček totiž dle současného zákona nemusí zveřejňovat podmínky. Není proto neobvyklé, že smlouva o půjčce obsahuje neuvěřitelné podmínky, jako jsou vysoké sankce apod.

„Není pak výjimkou, kdy vám přepočet RPSN u takového úvěru vyjde ve stovkách procent. Přitom není důvod, aby zákon chránil spotřebitele až od určité hranice spotřebitelského úvěru. Zrušení této hranice je tedy jednoznačně pozitivní změna, která by měla přinést pročištění trhu,“ říká Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace.

Novela zákona se však nevztahuje na společnosti, které formou nátlakových akcí nutí například seniory k nevýhodným půjčkám či nákupům předraženého zboží. Právě tento fakt kritizuje také David Šmejkal. “Novela zákona v tomto směru nepřináší výrazné změny a navíc nebude mít dopad na již uzavřené smlouvy,“ říká.

Počet nepoctivých poskytovatelů půjček se sníží

Pokud novela projde schvalovací procesem a bude uvedena v platnosti, projeví se zejména na celkovém počtu poskytovatelů půjček. Až 90 procent z nich nebude schopno dostát novým podmínkám, a tak je velmi pravděpodobné, že ubude zejména těch nepoctivých. V důsledku této změny by se měl také snížit počet předlužených osob.

Štítky: hypotéky | nebankovní půjčky | novela zákona o spotřebitelském úvěru | Online porovnávač půjček | půjčky | spotřebitelské půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »