Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Na schválení půjčky mají vliv už i sociální sítě

Aktuality

Na schválení půjčky mají vliv už i sociální sítě

18. 4. 2016 Půjčky Sociální sítě hrají v lidském životě významnou roli a to nejen v osobním životě. Například banky si sociální sítě oblíbily na tolik, že si neváhají své potenciální klienty proklepnout i zde. Chování na sociálních sítích tak začíná hrát významnou roli i při schvalování půjčky.

Největší obavu mívali lidé z tzv. registrů dlužníků, které shromažďují a uchovávají pozitivní i negativní informace o dlužnících a jejich platební morálce. Dnes, aby se člověk bál přihlásit i na Facebook. Banky totiž sledují chování klientů i na sociálních sítích a toto poměrně osobní “proklepávání” se pomalu stává samozřejmou byť neoficiální součástí skóringu. Pro banky i vybrané nebankovní úvěrové společnosti je nyní důležité, jak se jejich klienti chovají i to, jak se o nich vyjadřují jejich “přátelé“. Tento trend již “letí” v některých asijských zemích i USA.

Není důležitý počet přátel, ale četnost aktivity a chování

"Na rozdíl od klasického skóringového modelu, který klade důraz na platební historii a úřední informace, sociální model zdůrazňuje osobní rysy, dosažené úspěchy a společenské souvislosti," říká Nataliya Soldatyuk, úvěrová analytička ve společnosti Creditinfo Solutions. Společnost Creditinfo Solutions provedla analýzu více než 300 000 osobních a veřejně přístupných profilů na nejpoužívanější síti Facebook. Na základě získaných informací poté vyvinula model, na základě kterého se banka či jiná úvěrová společnost dozví, zda bude mít takový člověk problém se splácením půjčky či nikoliv.

Využívání informací z profilů na Facebooku a profesní sítě LinkedIn potvrdil také Home Credit, největší nebankovní poskytovatel úvěrů v ČR. “Nezajímá nás, jestli má člověk dva přátele, nebo tisíc a jaké zveřejňuje fotky. Důležité pro nás je, jak je na síti aktivní. A jednoduše řečeno, jestli má vedle toho ještě vůbec čas vydělávat peníze. Na druhou stranu sociální sítě nám mohou prozradit i pozitivní věci, například jakým je člověk expertem ve svém oboru, jaké má profesní kvality, co umí i jak si ho cení jeho okolí,” vysvětluje Martin Řezáč, ředitel risk divize.

Jste na Facebooku aktivní během pracovní doby? Půjčku vám mohou zamítnout

Říkáte se, že je vaše věc, jak často jste na Facebooku? Banky a další úvěrové společnosti to vnímají jinak. Aktivita na sociálních sítích v zaměstnání je vnímána negativně stejně jako chlubení se častým popíjením po hospodách. Naopak pozitivně je hodnoceno, zda píšete správně a umíte používat například CAPS LOCK. Jednoduše řečeno na sociálních sítích se dá zjistit leccos a lidé tomuto trendu nahrávají tím, že jsou na sebe ochotni prozradit téměř cokoliv.

Může být opravdu Facebook důvodem, proč vám banka zamítne půjčku? Stále častější jsou případy zamítnutí žádosti o půjčku bez sdělení konkrétního důvodu. "To pak navozuje dojem, že si banka žadatele prověřila do většího detailu prostřednictvím netradičních či neoficiálních kanálů," vyjádřil se k trendu využívání sociálních sítí také Pavel Nacher, provozovatel serveru Bankovnipoplatky.com. Samotné banky sice přiznávají, že se zajímají o jiná data o klientech, a  však tuto teorii potvrdit odmítají.

O chování člověka v krizových situacích napoví psychometrické testy

“Jako zásadní nedostatek se jeví možnost ověřování pravdivosti informací na sociálních sítích, například z důvodu existence falešných profilů. Sledujeme však a analyzujeme oblast psychometrického skóringu, Zde vidíme větší přidanou hodnotu než v případě sociálních sítí,” uvedl Michal Teubner z Komerční banky, která se zajímá spíše o psychometrické testy.

Psychometrické testy jsou vedle sociálních sítí druhým velkým trendem, jak zjistit o klientech co nejvíce informací. O jejich možném budoucím chování, jako je například ochota splácet půjčku. Prostřednictvím vhodných otázek mají ukázat, na kolik je člověk zodpovědný. Podobné dotazníky se již nyní využívají ve Velké Británii.

Na Úspory.cz vám nabízíme bezpečné půjčky od ověřených poskytovatelů. Porovnejte si půjčky online a vyberte si nejvýhodnější půjčku na trhu již dnes!

Štítky: Facebook | Home Credit | porovnání půjček | psychometrické testy | registr dlužníků | sociální sítě a jejich vliv na schválení půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »