Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Na věku záleží. Senioři mají největší problém se získáním úvěru

Aktuality

Na věku záleží. Senioři mají největší problém se získáním úvěru

3. 10. 2013 Půjčky Veřejný ochránce práv oslovil na 45 bank, 43 nebankovních institutů a 52 pojišťoven. Z výsledku vyplynulo, že 15 procent z oslovených institucí omezuje nebo dokonce zdražuje finanční služby, o které žádají senioři nad 70 let.

Společnosti, které byly oslovené, se nachází v Praze, Plzni, Lounech, Ostravě, Olomouci, Třinci a Městci Králové. Největší problém mají senioři, kteří žádají o půjčku nebo o kreditní karty. Dle průzkumu vyplynulo, že některé banky tyto služby odmítají poskytnout lidem nad 70 let. „Nejčastěji se senioři setkávali s odmítnutím žádosti o vydání kreditní karty, ačkoli šlo například o dlouhodobé klienty bank, držitele zlatých platebních karet, solventní klienty, kteří kartu potřebovali kvůli půjčení automobilu v zahraničí, rezervace hotelu přes internet," informuje zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček.

Kreditní karty a úvěry jsou největším problém

Ne vždy zaměstnanci uvedly skutečný důvod zamítnutí žádosti. Některé před žadatelem vyššího věku dokonce zapřely, že vůbec kreditní karty poskytují. A to i přesto, že to mají uvedené na webových stránkách. Podobné situace nastala u spotřebitelských úvěrů. „K odmítnutí pouze z důvodu věku došlo u dvou z patnácti testovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Je také nutné zmínit, že v jednom případě testovaná instituce odmítla sčítat starobní důchod s jinými zdroji příjmu pro účely výpočtu minimální výše příjmu, což může představovat nepřímou diskriminaci. Ve dvou případech pracovníci naznačovali, že věk může být pro poskytnutí spotřebitelského úvěru problém," je uvedeno v závěrečné zprávě vydané kanceláří ombudsmana.

Dražší služby pro seniory

Některé služby jsou sice seniorům nabídnuty bez obtíží, ale museli si za ně připlatit. To se nejčastěji týkalo cestovního pojištění, kde si lidé na 70 let připlatili i o 66 až 200 procent více. „Jestliže se pojišťovna rozhodne od určitého věku zvyšovat cenu pojistného za krátkodobou službu, například za cestovní pojištění, je nutné, aby toto rozdílné zacházení opřela o přesné pojistně matematické a statistické údaje a aby byl rozdíl ve výši pojistného přiměřený. Pokud pouze o pár měsíců či dnů starší osoba musí platit pojistné ve výši dvojnásobku ve srovnání s mladší osobou, jeví se to jako nepřiměřené, ale bez dalšího to za diskriminaci označit nelze," uvádí Křeček.

Banky se brání. Zlepšujeme to

Banky se brání a tvrdí, že výše uvedené nedostatky jsou stále více ojedinělé a naopak, že služby pro seniory se neustálé zlepšují. “Při poskytování služeb klientům, hodnocení jejich bonity, a tedy rizikovosti, musíme postupovat obezřetně a dodržovat celou řadu předpisů a zákonů. Průzkum veřejného ochránce práv, který ukázal na velmi ojedinělé případy nedostatků, vítáme a vnímáme ho jako potvrzení toho, že se bariéry v přístupu seniorů k finančním službám daří odbourávat," uvedl Jan Matoušek náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »