Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nebankovní půjčky čekají velké změny

Aktuality

Nebankovní půjčky čekají velké změny

23. 3. 2015 Půjčky Podle vlády je český trh s nebankovními půjčkami přehlcený a příliš nepřehledný. Nebankovní půjčky v současné době nabízí přes 50 tisíc zprostředkovatelů, z nichž velké množství poskytuje neférové a drahé půjčky. Cílem vlády je proto důkladné pročištění trhu a zpřísnění podmínek.

Poskytovatele a zprostředkovatele nebankovních půjček čekají v brzké době velké změny. Ministerstvo financí totiž připravuje novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, jejíž cílem je zpřísnění podmínek a pročištění trhu, který je údajně nepřehledný a plný drahých půjček.

Dohled nad trhem převezme Česká národní banka

V současné době je dozorem trhu s nebankovními půjčkami pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI). Vzhledem k počtu nebankovních společností je však kontrola nedostatečná. Cílem vlády je proto kontrolu trhu svěřit pouze jedné organizaci a to České národní bance, která údajně disponuje více účelnými prostředky kontroly.

“Dohled nyní vykonává Česká obchodní inspekce a nemyslím si, že problém spočívá v tom, že by ho dělala špatně. Zásadní problém je, že zákon dnes umožňuje, aby úvěry nabízel takřka kdokoli. Neexistují žádné registry poskytovatelů, a podmínky pro kontrolu jsou tak velmi obtížné,” upozorňuje na současný problém Helena Kolmanová, vedoucí odboru ochrany spotřebitele v ČNB.

Česká národní banka kontrolu přijme pouze v případě, že dojde k výraznému pročištění trhu. K tomu by mělo dojít díky zpřísnění podmínek, které navrhuje vláda ve spolupráci s Českou národní bankou. Novými podmínkami by mělo být zákonné pojištění odpovědnosti za způsobené škody a minimální kapitál ve výši 2 milionů korun. Na Slovensku tato podmínka již zavedená je, ale výše kapitálu je dokonce 7krát vyšší.

“Naším cílem není převzít dohled nad celou skupinou nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Celá ta „masa“ nebankovních poskytovatelů není tak systémově významným trhem, aby zapadala do konceptu centrální banky. Na druhé straně rozumíme situaci, která na trhu je, a rozumíme i snaze ministerstva financí sjednotit dohled pod jeden orgán. Pokud však má být vykonáván efektivně, bude opravdu potřeba tento trh pročistit,” uvedla také Helena Kolmanová.

Z desítek tisíců poskytovatelů půjček jich zbude pár tisíc

Přísnější podmínky způsobí úbytek poskytovatelů půjček o tisíce. Česká národní banka tvrdí, že nechce trh s půjčkami omezit na pár desítek firem, ale současných 50 tisíc je opravdu příliš.

“Naším cílem je, aby v budoucnu registrované subjekty – kterým nebude stačit živnostenský list jako nyní – opravdu tyto služby poskytovaly a abychom skutečně dohlíželi na poskytovatele úvěrů, u kterých dnes ani nevíme, kolik jich ve skutečnosti z těch 50 tisíc subjektů na trhu je. Určitě se ale jedná o menšinu a většina připadá na zprostředkovatele. Požadujeme, aby za činnost zprostředkovatelů nesli odpovědnost přímo poskytovatelé půjček, tedy banky či úvěrové společnosti,” říká Helena Kolmanová.

Dle novely zákona by poskytovat či zprostředkovávat půjčky směly pouze ty společnosti, které budou mít sjednané zákonné pojištění, minimální kapitál 2 miliony korun a pravidelně budou předkládat byznys plán. To vše by mělo trh s nebankovními půjčkami pročistit a usnadnit dohled České národní bance nad výkonem jejich činnosti.

Určitá část poskytovatelů by se však stáhla do tzv. šedé zóny a půjčky by poskytovala bez licence. K postihu těchto “šedých” podnikatelů by měla přispět evidence všech registrovaných poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček v rámci jednoho registru.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »