Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nebezpečné půjčky!

Aktuality

Nebezpečné půjčky!

17. 10. 2011 Půjčky

Lichvářství je v Čechách poměrně běžné. Lidé, kteří jsou nuceni si u lichvářských společností půjčit se tak dostávají do ještě větších finančních problémů. Lichvu je praktické nemožné dokázat. Dejte si pozor, abyste i vy nenaletěli na levné půjčky, které vás v důsledku přijdou hodně draho.

Už několik let zneužívají bankovní a nebankovní úvěrové společnosti tísně a neznalosti lidí. Lichvářské společnosti poskytují půjčky, které mají až absurdně vysoký úrok. Mnoho lidí se tak může dostat do neřešitelné situace, včetně osobního bankrotu

České zákony prozatím neřeší problematiku lichvy jednoznačně. Podle Nejvyššího soudu lze za lichvu označit úvěr úročený čtyřnásobkem běžného úroku poskytovaného bankami. Poslanec Radim Vysloužil zabývající se touto problematikou, říká, že je třeba ustanovit maximální přípustnou sazbu RPSN a uzákonit povinnost uvádět na všech smlouvách varování před nezodpovědným zadlužováním.

Rád by také zakázal televizní reklamu na spotřebitelské úvěry. Dnes může podnikat v „půjčování peněz“ prakticky kdokoli. I to by se mělo změnit. Ovšem změnit zákon, je běh na dlouhou trať. Mezitím firem, které nabízejí podvodné půjčky prostřednictvím letáčků pověšených na sloupech veřejného osvětlení, přibývá.

Kolik společností půjčuje za lichvářský úrok? Možná jsou jich stovky

Založit si úvěrovou společnost je snadné. Postačují splnit všeobecné podmínky provozování živnosti. Těmito podmínkami jsou plnoletost, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost. Dokonce ani není nutné mít vstupní kapitál. Kolik společností nabízí nesolidní úvěry v České republice, není jasné. Žádné statistiky neexistují. I když se mnohdy takové firmy tváří jako strážní andělé, kteří pomohou překlenout složitou finanční situaci, zajímá je pouze majetek dlužníků.

Dejte si pozor

Smlouvy bývají po formální stránce v pořádku. Lichváři si totiž najímají schopné právníky, kteří formulují smlouvy tak šikovně, že na dlužníka, pokud peníze nevrátí na den přesně, dopadnou obrovské sankce a často exekuce. Cílem takovýchto firem jsou lidé s nižší finanční gramotností – převážně tedy důchodci a mladí lidé.

Jak nenaletět? Sjednejte si půjčku přes profesionály

Pokud potřebujete půjčku, nehledejte ji na letácích na ulici. Bezpečně a z pohodlí domova si porovnejte podmínky jednotlivých společností pomocí porovnávače půjček, který do své nabídky vybírá pouze renomované společnosti, které jednají s klienty solidně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »