Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější chyby při splácení úvěru

Aktuality

Nejčastější chyby při splácení úvěru

2. 2. 2012 Půjčky

Splácíte momentálně úvěr nebo přemýšlíte o jeho čerpání? V tom případě Vás bude určitě zajímat, k jakým nejčastějším chybám při splácení úvěrů dochází, jak se takovým chybám nejlépe vyhnout a zbytečně neplatit pokuty.

Chybějící variabilní číslo nebo nedbale přečtená smlouva Vás může dostat do velmi nepříjemné pozice. Buďte proto připravení. Nemusíte se ovšem hned bát, že při zpožděné splátce Vám na dveře zaklepe exekutor. Pokud máte jakékoliv potíže se splácením úvěru, ihned kontaktujte svou banku a dohodněte se na dalším postupu. V takovém případě budete možná muset uhradit drobnou pokutu.

Protože je však lepší chybám předcházet než je napravovat, připravili jsme pro Vás výčet nejčastějších chyb, kterých se klienti bank dopouští.

Variabilní symbol

Díky variabilnímu symbolu je banka schopna rozeznat klienta a přiřadit jej ke konkrétnímu úvěru. Chybějící nebo chybně uvedený variabilní symbol je nejčastější chybou, kterou klienti dělají. Banka pak musí v systému plateb složitě dohledávat úvěr klienta, k jehož účtu uhrazená splátka patří. „To je nepříjemné a časově náročné zejména pro klienta, který s námi musí nesrovnalost řešit, vzpomínat, kdy splátku posílal nebo jak ji platil,“ vyjádřil se pro server idnes.cz Miroslav Zborovský, ředitel klientského centra známé úvěrové společnosti.

Změna údajů

Při podepisování smlouvy poskytujete bance informace nutné pro kontakt s Vámi. Jestliže se některý z těchto údajů v průběhu splácení úvěru změní, jste povinni tuto změnu bance nahlásit v nejkratším možném termínu. Nejčastěji se jedná o změnu trvalého bydliště či změnu příjmení.

Záměna data úhrady s datem splatnosti

Tyto dva pojmy bývají často spojovány v jeden. Datum splatnosti je den, kdy už mají být peníze na účtu věřitele. Převody peněz nejsou všemi bankami realizovány tentýž den. Odešlete-li peníze až v den splatnosti, nemusí dostat banka splátku včas, vy však můžete dostat upomínku. Ideální je zadání trvalého příkazu na určitý den a splátka Vám bude pravidelně strhávána z účtu, aniž byste museli příslušné datum každý měsíc hlídat.

Mimořádné splátky

Pokud se rozhodnete urychlit splácení úvěru mimořádnou nebo nadměrnou splátkou, měli byste o tom banku informovat předem. Banka má tak možnost upravit Váš splátkový kalendář a snížit Vám úrok. V případě, že mimořádnou splátku zašlete neohlášeně, předplatíte si tak pouze úroky, ale samotná jistina, ze které je úrok vypočítáván, se sníží pouze jako při běžné splátce.

Nízká informovanost

Častou chybou, které se žadatelé o úvěr dopouštějí, je nedostatečná znalost všech relevantních informací o daném úvěru. Jak vysoké budou mé splátky? Kolik jich bude? Kolik ve skutečnosti zaplatím? – Toto jsou základní otázky, na které byste měli znát odpovědi, a to už před samotnou žádostí, a především před podpisem smlouvy. Chcete vědět všechny dostupné informace o úvěru? Na stránkách si rozklikněte libovolný úvěrový produkt a podívejte se, co vše lze o úvěru zjistit předem.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »