Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastější problémy s exekucemi dle zkušeností občanských poraden

Aktuality

Nejčastější problémy s exekucemi dle zkušeností občanských poraden

19. 9. 2012 Půjčky

Nařízení exekucí a jejich provádění je provázeno řadou problémů. Cílem tohoto článku je poskytnout přehled nejčastějších úskalí spojených s exekucemi.

Rozhodčí doložka udělá i z malé částky velkou

Někdy stačí nezaplatit pouze nízkou částku a člověk si zadělá na velký problém. Věřitel odmítá komunikovat s dlužníkem a bez předchozího varování řeší situaci exekucí. Částky v řádu několika stokorun tak narostou po proběhlém rozhodčím řízení na tisíce. Dlužník je pak nucen zaplatit nejen dlužnou částku, ale i náklady spojené s exekucí. Smlouvu, která obsahuje rozhodčí doložku je lépe nepodepisovat respektive pouze tehdy, když je jmenován opravdu nezávislý rozhodce.(stálý rozhodčí soud při agrární komoře)

Postižení nepostižitelného osobního majetku druhého manžela

Často, ale už ne v takové míře jako dříve, se stává, že exekutor vydá exekuční příkaz na mzdu nebo na účet manžela přibraného do exekuce, ačkoliv se jedná o jeho osobní majetek, který nespadá do společného jmění manželů (SJM). To znamená, že by nemělo dojít k postižení osobního majetku na základě exekučního příkazu vydaného na druhého z manželů. V takovém případě je nejlepší se obrátit na exekutorskou komoru, na předsedu soudu, který vydal exekuční příkaz a Ministerstvo spravedlnosti, aby zjednali nápravu.

Zabavení movitých věcí v rámci výkonu rozhodnutí, které však nebyly ve vlastnictví povinného

Jedná se o většinou o rodiče dlužníků, kdy dlužník u nich už několik let nebydlí a neví, jak mají postupovat. V těchto případech má „poškozená“ osoba možnost obrátit se na soud a podat vylučovací žalobu na vyloučení věci z výkonu rozhodnutí. Smyslem žaloby je poskytnutí ochrany osobám, které mají k majetku, jenž byl postižen nařízením exekuce, taková zpráva, která nepřipouštějí, aby nařízená exekuce byla provedena a aby tento majetek byl zdrojem pro uspokojení pohledávek oprávněného.

Vymahačské firmy

Na zadlužování obyčejných lidí se v současnosti naprosto legálně obohacují vymahačské firmy. Postup bývá vždy podobný: věřitel předá vymáhání pohledávky firmě, která si naúčtuje za své služby nehorázné poplatky a posléze dobe podá návrh na rozhodčí řízení. Vymahačská agentura předá další vymahačské společnosti, ta chvíli za poplatky opět "vymáhá" a pak podá návrh na exekuci a teprve exekutor se domlouvá s dlužníkem na možnostech splácení. Celý tento proces vede k neúměrnému navýšení částky, kterou je dlužník povinen zaplatit.

Oddlužovací agentury

Na oddlužovací společnosti se lidé často obracejí s nadějí, že jejich problémy vyřeší. Opak je v těchto případech často pravdou. Oddlužovací firma plní pouze roli zprostředkovatele při jednáních s věřiteli a nikde není záruka, že skutečně dojde k uzavření dohody o splácení. Výsledkem je mnohdy pouze naúčtování poplatků služeb bez jakéhokoliv efektu. Dlužník své problémy nejenom nevyřeší, ale ještě prohloubí.

Exekuce výplaty a co je to nezabavitelná částka

Zákonem je stanovená částka, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. Horší ovšem je, pokud je zablokovaný celý účet. Než se vše vyjasní, jsou peníze u exekutora. Nezabavitelná částka je odvozena od životního minima a normativně stanovených nákladů na bydlení. Ochrana nezabavitelné části výdělku mizí, pokud si ho necháte poslat na účet, proto je lépe se domluvit, aby Vám výplata byla vyplácena hotově v pokladně nebo složenkou. Od roku 2009 je možnost žádat o uvolnění dvojnásobku životního minima jedince ze zablokovaného účtu.

Exekuce dávek státní sociální podpory

Jednorázové dávky státní sociální podpory (porodné a pohřebné) nepodléhají exekuci vůbec. Opakující se dávky státní sociální podpory (např. sociální příplatek, rodičovský příspěvek aj.) lze od 1. dubna 2006 exekučně postihnout pouze zčásti, a to formou srážek ze mzdy. Příspěvek na bydlení s účinností od 1. ledna 2007 rovněž vůbec není exekučně postižitelný. Zákon tu zohledňuje skutečnost, že příspěvek na bydlení je účelově vázánou dávkou, která je určena na úhradu nákladů spojených s bydlením. Exekuční postih příspěvku na bydlení by naplnění tohoto účelu zmařil.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »