Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je podpora rodiny

Aktuality

Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je podpora rodiny

26. 11. 2013 Půjčky Starší lidé se nejvíce zadlužují kvůli finanční pomoci svých blízkých. Kvůli potřebě svých nejbližších se často zadluží v takové míře, že nejsou schopni své dluhy splácet. Aktuálně tak český senior dluží průměrně 47 000 korun.

Příjem seniorů není obvykle nijak vysoký. Obzvlášť, pokud žijí pouze ze státem garantovaného důchodu. Pod odečtení výdajů na léky, potraviny a bydlení často není peněz nazbyt. Pokud se k tomu přičtou splátky na úvěry, může se senior snadno dostat do finančních problémů. Nejčastějším důvodem, proč se zadlužují senioři, je právě snaha pomoci svým nejbližším nebo jim splnit jejich přání i za cenu vysokého zadlužení. Nejčastěji si senioři berou půjčky na nákup elektrospotřebičů, počítačového vybavení a rekonstrukce bytu. Z toho je většina určena pro jejich blízké, takže nakoupené zboží navíc ani sami nevyužívají.

Nejvíce dluží senioři v Moravskoslezském kraji, nejméně v kraji Plzeňském

Podívejme se na pár čísel. Podle aktuálních informací jsou nejvíce zadlužení senioři v Moravskoslezském kraji a ve Středočeském kraji. Průměrně dluží nejvíce senior ve Středočeským kraji a to 44 366 korun, po něm následuje senior Karlovarské kraji s průměrným dluhem ve výši 43 560 korun. Naopak nejméně dluží senioři v Plzeňském kraji. Zde dluží senior v průměru 34 450 korun.

Jak se vyvarovat dluhů v pokročilém věku

Situace zadlužených senioru je složitější než u výdělečných lidí. Senior je často závislý pouze na starobním důchodů a pokud se zadluží, jeho možnosti zvýšení příjmu jsou značné omezené. Většinu výdajů navíc nelze příliš redukovat, protože se jedná o nákup potravin či životně důležitých léků. Proto je pro seniora velmi důležité zvážit, na kolik se může zadlužit, a kolik je schopen splácet tak, aby nedošlo k problémům.

Pokud již k potížím dojde, rozhodně se nevyplácí závazky ignorovat. Vždy je dobré se s poskytovatelem půjčky domluvit na řešením, které bude vyhovovat oběma stranám.

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »