Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Nekalé praktiky některých poskytovatelů půjček neznají mezí

Aktuality

Nekalé praktiky některých poskytovatelů půjček neznají mezí

17. 3. 2015 Půjčky Není půjčka jako půjčka. V České republice může půjčky poskytovat v podstatě každý, kdo si vyřídí příslušné živnostenské oprávnění. V současné době úřady evidují téměř 60 tisíc různých poskytovatelů půjček, mezi nimiž profitují i lichváři a nekorektní podnikatelé. Změnu by měl přinést až nový zákon.

Pro poskytování půjček není požadováno žádné speciální vzdělání a jiné podmínky. Stačí pouze vázaná živnost, dosažené středoškolské vzdělání, rekvalifikace či tříletá praxe v oboru. A podle toho také trh s půjčkami vypadá. Mezi oficiálními poskytovateli půjček tak najdeme nekorektní podnikatele, jejichž praktiky neznají mezí. Vláda proto chystá nový zákon, který by měl s podvodníky, kteří zneužívají slabou finanční gramotnost některých osob, zatočit.

Mikropůjčky - rychlá pomoc nebo cesta do finančního pekla?

Půjčky nad 5 000 korun jsou chráněné zákonem o spotřebitelském úvěru. Poskytovatelé a zprostředkovatelé půjček musí k půjčce uvádět všechny zásadní podmínky (úroková sazba, RPSN, doba splatnosti atd.). To však neplatí pro tzv. mikropůjčky do 4 999 korun. A právě mezi poskytovateli mikropůjček působí velké množství neférových podnikatelů, kteří se snaží vydělat na neznalosti lidí.

Přitom mikropůjčky se zdají být neškodné. Půjčku do 5 000 korun přece nemůže být problém splatit. Bohužel právě kvůli půjčkám ve výši pár tisíc korun skončí mnoho lidí v dluhové pasti. Není vůbec neobvyklé, že z půjčky 1 000 až 2 000 korun vznikne dluh ve výši desítek tisíc korun.

Hlavním důvodem je netransparentnost smluvních podmínek a vysoké sankce za jejich “porušení”. Klienti jsou pokutováni doslova za každou chybu, jako jsou pozdní úhrady splátek, ale také chybné zadání inkasa či nenahlášení změn osobních informací a podobně. Z malého dluhu se rázem stane dluh obrovský.

Skutečně závažným příkladem je příběh ženy, která si u neověřené společnosti vzala půjčku 2 700 korun. Nedostatečně si přitom přečetla smluvní podmínky, na základě kterých jí hrozila pokuta za každou chybu ve výši 20 000 korun. Stačilo nezřídit inkaso či nenahlásit zřízení inkasa společnosti a dluh byl ihned několikanásobný. Žena nakonec dlužila celkem 257 tisíc korun a hrozila ji exekuce.

Zastaví nový zákon lichváře?

Výše uvedený případ není bohužel ojedinělý. Proto se Ministerstvo financí rozhodlo připravit novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, který by měl s podobnými praktikami učinit přítrž. Hlavním cílem novely zákona je sjednocení dohledu nad trhem s půjčkami, o který se v současné době dělí jednotlivé živnostenské úřady a Česká obchodní inspekce. Dohledem by nově měla být pověřená Česká národní banka. „Trend ve světě je, aby dozor nad finančním trhem dělala jedna entita,“ uvedl Martin Pros, náměstek ministra financí.

Poskytovatelů půjček je však příliš mnoho a Česká národní banka tvrdí, že je nejprve nutné omezit jejich počet. Novela zákona by proto měla zpřísnit podmínky pro získání živnostenského oprávnění v oboru zprostředkování a poskytování půjček. Kromě vzdělání a praxe by měl zájemce o provozování této činnosti splnit podmínky na minimální objem kapitálu či povinné odpovědnostní pojištění.

Tento systém byl zaveden například na Slovensku, kde tamější poskytovatelé půjček musí disponovat kapitálem od 500 tisíc EUR. Z dosavadních tisíců společností by tak mělo tento zásah “přežít” zhruba 50 společností.

Rada na závěr

Tisíce lidí se ročně dostane do závažných dluhů, které mnohdy končí exekucemi. Důvodem bývá zejména slabá finanční gramotnost a neznalost finančního trhu. Chcete-li si proto vzít půjčku, dbejte našich rad:

Štítky: mikropůjčka | ministerstvo financí | Online porovnávač půjček | porovnání půjček | pujčka | spotřebitelé |

Hodnocení článku:

Podobné články

Noví poskytovatelé úvěrů musí složit zkoušky. Jak certifikace probíhá?

20. 11. 2017

Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný téměř dvanáct měsíců. Neustále se o mluví a píše o tom, co vše musí poskytovatelé půjček nově splňovat. Jednou z podmínek je také složení odborné certifikační zkoušky ČNB. Jak taková zkouška probíhá a jaký má vliv na kvalitu poskytovatelů úvěrů a jejich poradců?

Celá aktualita

U TOMMY STACHI si klienti užívají Úrokové prázdniny

5. 5. 2017

S výhodnými půjčkami s úrokem 0 % se roztrhnul pytel, a tak ani společnost TOMMY STACHI nemohla zůstat pozadu. Důležité však je odlišit se, proto přišla s Úrokovými prázdninami, jež nemají na českém trhu konkurenci.

Celá aktualita

EC Financial Services podala žádost o licenci ČNB mezi prvními

5. 4. 2017

Zdá se, že novela zákona o spotřebitelském úvěru, vnese na současný trh s nebankovními půjčkami pořádný rozruch. O licenci ČNB, bez které již nesmí půjčky poskytovat, v zákonné lhůtě požádalo pouze 108 nebankovních společností. Přitom dosud poskytovaly půjčky více než 50 000 různých společností. Kam se poděly?

Celá aktualita

Společnost TOMMY STACHI svou žádost o licenci ČNB již podala. Nyní dává rady, jak poznat poskytovatele bezpečných půjček

30. 3. 2017

Do konce února musel každý, kdo chce poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, podat žádost o licenci České národní banky. Ta staví nebankovní půjčky na stejnou rovinu jako bankovní úvěry, což znamená, že půjčit si u nebankovní společnosti je stejně bezpečné jako u banky, mnohdy však za ještě výhodnějších podmínek, například bez zástavy majetku. Na udělení dané licence má ČNB 15 měsíců. Jak ale nyní poznat poskytovatele bezpečných půjček?

Celá aktualita

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

1 2 3 »